Tap Tap to Zoom
Product Info for Esee Model 3 Fixed Blade Knife, Tan Blade
The Model 3 was built to be the optimum chopping and cutting tool for all outdoor and combat use. Its muscular appearance is deceivingly lightweight and this knife will easily stow away in any pack or pocket for long periods of time. The versatility of the Model 3 abounds with possibilities. The tactial blade is laser etched with the Esee and Giggins brand logo and the blade is laser etched with the Giggins brand name as well. This knife is not only extremely lightweight, but also highly versatile and a very good all-around tool. It can be used for a vast array of activities from camping and hiking to chopping and cutting in the workshop. It can also be used for a wide range of specialized cutting tasks such as fire starting and animal control. This knife does not lock its blade open like most folders on the market, but it does provide the advantages of a fixed blade. It also does not lock its blade closed like a folder, it can be quickly opened with one hand just using the sliding safety. Using a flat blade on this knife provides that, at a stroke, the blade momentum is transferred to the tip of the blade, facilitating much safer opening and closing. The Model 3 is a tactical knife that has no equal. You cannot go wrong with the Model 3!![]()
Specifications for Esee Model 3 Fixed Blade Knife, Tan Blade:
| Manufacturer: | Esee |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Blade Material: | 1095 High Carbon Steel |
| Included Accessories: | OD Green Sheath |
| Handle Material: | Micarta |
| Blade Finish: | Powder Coating |
| Blade Thickness: | 0.125 in |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 9.3 oz |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Esee Model 3 Fixed Blade Knife, Tan Blade
Esee Model 3 Fixed Blade Knife, Tan Blade Orderable Models
List of Orderable Models
- Esee Mdl 3 Stnd Edge Fxd Knife, 3.75in, Desert Tan Textured Powder Coated Carbon Steel, Light Green Micarta Hdl RC3PDT , MPN: ES-3PDT , UPC: 000000137188 , Code: 154-KN1-MOD3TN-RC3PDT
- Esee Mdl 3 Part Srtd Fxd Blde Knife, 3.75in, Srtd, Light Green Micarta Hdl RC3SDT , MPN: ES-3SDT , UPC: 000000137195 , Code: 154-KN1-MOD3TN-RC3SDT
- Esee Mdl 3 Stnd Edge Fxd Blde Knife, 3.75in, OD Green Steel, OD Green Canvas Micarta Hdl ES3PMDT , MPN: ES-3PM-DT , UPC: 000000168915 , Code: 154-KN1-MOD3TN-ES3PMDT
- Esee Mdl 3 Part Srtd Fxd Knife, 3.75in, Srtd, OD Green Canvas Micarta Hdl, Modified pommel and Green Sheath ES3SMDT , MPN: ES-3SM-DT , UPC: 000000169578 , Code: 154-KN1-MOD3TN-ES3SMDT
Esee Model 3 Fixed Blade Knife, Tan Blade Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Esee Mdl 3 Part Srtd Fxd Knife, 3.75in, Srtd, OD Green Canvas Micarta Hdl, Pommel ES3SKODT , MPN: ES-3S-KO-DT , UPC: 000000168953 , Code: 154-KN1-MOD3TN-ES3SKODT