Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Bounty-Hunter Revolver, .357 Magnum, 7.5 in barrel
The Bounty Hunter is manufactured by Weihrauch of Germany. This single action reproduction is available in a wide variety of calibers, finishes, and barrel lengths. Standard features include Walnut grips, three frame screw design, three position hammer including loading position, heavy duty transfer bar and recessed chambers.![]()
Specifications for EAA Bounty-Hunter Revolver, .357 Magnum, 7.5 in barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Model: | EAA Bounty Hunter .357 Mag 7.5 in |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .357 Magnum |
| Barrel Length: | 7.5 in |
| Material: | Walnut |
| Sight Configuration: | Front Blade, Rear Notch |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Transfer Bar |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Weight: | 41 oz |
| Height: | 5 in |
| Length: | 12.7 in |
| Muzzle Energy: | 660 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1371 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Blued Finish Carbon Steel |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
Package Contents:
- EAA Bounty-Hunter Revolver, .357 Magnum, 7.5 in barrel
EAA Bounty-Hunter Revolver, .357 Magnum, 7.5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Bounty-Hunter Revolver, .357 Magnum, 7.5 in barrel, blued finish carbon steel frame, walnut grip, single-action, transfer bar, front blade, rear notch, 6 round, EAA-BTYHT-4-FRRMPG , MPN: EAA-BTYHT-4-FRRMPG , Code: 2YG-FH2-FRROP466-EAA-BTYHT-4-FRRMPG




















































