Tap Tap to Zoom
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Gun Rail:
- Picatinny
- Cant:
- 0 MOA
- Hand:
- Ambidextrous
- Length:
- 3.518 in
- Height:
- 0.4 in
- Weight:
- 2 oz
- Included Accessories:
- #6-48 X 1/4 Screws, T-10 Bit
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
Code: KK-T8-EGWDEC75-48000
MPN: 48000
UPC: 841370107025
Product Info for Evolution Gun Works Crickett, Chipmunk Scope Mount
The Evolution Gun Works Crickett, Chipmunk Scope Mount was built to function as the most suitable approach to ensure you have a stable system on which to mount your favorite optics or accessory to your firearm. A useful tactical rail will keep your optics safe and ready for action. Thanks to the Evolution Gun Works Crickett, Chipmunk Scope Mount, receiving a top of the line tactical mounting rail hasn't ever been less difficult. To help ensure that you are mounting with some of the greatest tactical rails obtainable, these Picatinny Rails from the experts at Evolution Gun Works are formulated using exceptionally long lasting and reliable supplies. Evolution Gun Works has been a significant part of the tactical industry for many years, and the Evolution Gun Works Crickett, Chipmunk Scope Mount is the result of their determined initiatives to provide you with functional products for your needs. For a good way to make sure you are mounting your optics with some of the best tactical rails to choose from, purchase the Evolution Gun Works Crickett, Chipmunk Scope Mount.
Specifications for Evolution Gun Works Crickett, Chipmunk Scope Mount:
| Manufacturer: | Evolution Gun Works |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Cant: | 0 MOA |
| Hand: | Ambidextrous |
| Length: | 3.518 in |
| Height: | 0.4 in |
| Weight: | 2 oz |
| Included Accessories: | #6-48 X 1/4 Screws, T-10 Bit |
| Condition: | New |
| Quantity: | 1 |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Package Contents:
- Evolution Gun Works Crickett, Chipmunk Scope Mount
Evolution Gun Works Crickett, Chipmunk Scope Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- Evolution Gun Works Crickett, Chipmunk Scope Mount, Black, 48000 , MPN: 48000 , UPC: 841370107025 , Code: KK-T8-EGWDEC75-48000