Tap Tap to Zoom
Product Info for Evolution Gun Works HD Savage Flat Back Long Action Picatinny Rail Scope Mount
These mounts are available in 0 or 20 MOA. Please see our FAQ section for more information on action lengths and MOA. We recommend: 0 MOA - if shooting 0-500 yards 20 MOA - if shooting 500-1000 yards Picatinny cross slots run the full length of the rail, which gives the shooter flexibility when mounting scope rings and other accessories. EGW's one piece scope mounts are the obvious choice for hunters and tactical shooters alike. Add EGW's Practical or HD Scope Rings to make it a complete overhaul! This mount is a Picatinny-style base and compatible with Picatinny or Weaver scope rings. Installation: EGW recommends 20 inch lbs of torque and a drip of blue loctite.![]()
Specifications for Evolution Gun Works HD Savage Flat Back Long Action Picatinny Rail Scope Mount:
| Manufacturer: | Evolution Gun Works |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Quantity: | 1 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Savage |
| Action Length: | Long Action |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 7.458 in |
| Width: | 4.63 in |
| Height: | 7.458 in, 0.35 in |
| Additional Features: | Flat Back, Long Action |
| Included Accessories: | T-10 Bit, #6-48 X 1/4 Screws |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Ring Type: | Picatinny/Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Package Contents:
- Evolution Gun Works HD Savage Flat Back Long Action Picatinny Rail Scope Mount
Evolution Gun Works HD Savage Flat Back Long Action Picatinny Rail Scope Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- Evolution Gun Works HD Picatinny Scope Mount, Savage Flat Back, Long Action, 0 MOA, Black, 80335 , MPN: 80335 , UPC: 841370113910 , Code: KK-MT-HDSFSM-80335
- Evolution Gun Works HD Picatinny Scope Mount, Savage Flat Back, Long Action, 20 MOA, Black, 80336 , MPN: 80336 , UPC: 841370113927 , Code: KK-MT-HDSFSM-80336
Evolution Gun Works HD Savage Flat Back Long Action Picatinny Rail Scope Mount Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Evolution Gun Works HD Picatinny Scope Mount, Savage Flat Back, Long Action, 20 MOA, Black, 80336, EDEMO1, Used, Condition Fair , MPN: 80336-EDEMO1 , Code: KK-MT-HDSFSM-80336-EDEMO1
- Open Box, Dealer Demo, Evolution Gun Works HD Picatinny Scope Mount, Savage Flat Back, Long Action, 20 MOA, Black, 80336 , MPN: 80336-DMO , Code: KK-MT-HDSFSM-80336-DMO