Tap Tap to Zoom
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Gun Rail:
- Picatinny
- Cant:
- 20 MOA
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Make:
- Benelli
- Length:
- 7.035 in
- Height:
- 0.35 in
- Weight:
- 2 oz
- Included Accessories:
- #6-48 X 1/4 Screws, T-10 Bit
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
Code: KK-T8-EGWDEC56-56002
MPN: 56002
UPC: 841370118717
Product Info for Evolution Gun Works Hunter Benelli Lupo Picatinny Rail 20 MOA
The Evolution Gun Works Hunter Benelli Lupo Picatinny Rail 20 MOA was designed to be the ideal method to make sure you have a very secure base on which to mount your favorite optics or accessory to your firearm. A successful tactical mount will help keep your optics secure and prepared for action. Due to the Evolution Gun Works Hunter Benelli Lupo Picatinny Rail 20 MOA, locating a top of the line tactical mounting rail has not been better. These Picatinny Rails from Evolution Gun Works are designed with the long lasting and trustworthy materials that you've come to count on from this impressive manufacturer. Evolution Gun Works has been a huge part of the tactical community for a long time, and the Evolution Gun Works Hunter Benelli Lupo Picatinny Rail 20 MOA is the outcome of their determined endeavors to offer you hard- wearing products to meet your requirements. In case you are looking for a top quality method to ensure that your optics are accurately mounted, choose the Evolution Gun Works Hunter Benelli Lupo Picatinny Rail 20 MOA.
Specifications for Evolution Gun Works Hunter Benelli Lupo Picatinny Rail 20 MOA:
| Manufacturer: | Evolution Gun Works |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Cant: | 20 MOA |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Benelli |
| Length: | 7.035 in |
| Height: | 0.35 in |
| Weight: | 2 oz |
| Included Accessories: | #6-48 X 1/4 Screws, T-10 Bit |
| Condition: | New |
| Quantity: | 1 |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Package Contents:
- Evolution Gun Works Hunter Benelli Lupo Picatinny Rail 20 MOA
Evolution Gun Works Hunter Benelli Lupo Picatinny Rail 20 MOA Orderable Models
List of Orderable Models
- Evolution Gun Works EGW Hunter Benelli Lupo Picatinny Rail 20 MOA, Black, 56002 , MPN: 56002 , UPC: 841370118717 , Code: KK-T8-EGWDEC56-56002