Tap Tap to Zoom
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Gun Rail:
- Picatinny
- Cant:
- 0 MOA
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Make:
- Tikka
- Gun Model:
- Tikka T3
- Length:
- 6.557 in
- Height:
- 0.35 in
- Weight:
- 2 oz
- Included Accessories:
- #6-48 X 1/4 Screws, T-10 Bit
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
Code: KK-T8-EGWDEC53-54000
MPN: 54000
UPC: 841370118298
Product Info for Evolution Gun Works Hunter Tikka T3 Picatinny Rail 0 MOA
The Evolution Gun Works Hunter Tikka T3 Picatinny Rail 0 MOA has been created to function as the most suitable way to ensure you have a steady base on which to mount your favorite optics or accessory to your weapon. A successful tactical rail will keep your optics safe and prepared for action. Because of the Evolution Gun Works Hunter Tikka T3 Picatinny Rail 0 MOA, getting a top of the line tactical mounting rail has never been simpler. In an attempt to make sure that you are mounting with some of the greatest tactical rails on the market, these Picatinny Rails from the experts at Evolution Gun Works were created by using tremendously robust and reliable materials. Evolution Gun Works has been a significant component of the tactical field for many years, and the Evolution Gun Works Hunter Tikka T3 Picatinny Rail 0 MOA is the response of their determined initiatives to provide you with durable goods to suit your needs. If you are looking for a high quality solution to ensure that your optics are precisely mounted, pick the Evolution Gun Works Hunter Tikka T3 Picatinny Rail 0 MOA.
Specifications for Evolution Gun Works Hunter Tikka T3 Picatinny Rail 0 MOA:
| Manufacturer: | Evolution Gun Works |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Cant: | 0 MOA |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Tikka |
| Gun Model: | Tikka T3 |
| Length: | 6.557 in |
| Height: | 0.35 in |
| Weight: | 2 oz |
| Included Accessories: | #6-48 X 1/4 Screws, T-10 Bit |
| Condition: | New |
| Quantity: | 1 |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Package Contents:
- Evolution Gun Works Hunter Tikka T3 Picatinny Rail 0 MOA
Evolution Gun Works Hunter Tikka T3 Picatinny Rail 0 MOA Orderable Models
List of Orderable Models
- Evolution Gun Works EGW Hunter Tikka T3 Picatinny Rail 0 MOA, Black, 54000 , MPN: 54000 , UPC: 841370118298 , Code: KK-T8-EGWDEC53-54000