Tap Tap to Zoom
Product Info for Exped DeepSleep Pillow
The DeepSleep Pillow is a simple-but-effective, super plush alternative to our air-core pillows, ideal for those who prefer a softer pillow for their camping or van adventures.![]()
The combination of upcycled foam filling, the soft, recycled tricot nylon outer material and the ergonomic 3D fit ensures a comfortable sleeping experience - just like in your own bed.
With practical fabric eyelets on the sides, this sleeping companion can also be attached to a mat.
Specifications for Exped DeepSleep Pillow:
| Manufacturer: | Exped |
| Application: | Camping |
| Length: | 28 cm |
| Width: | 13 cm |
| Height: | 38 cm |
| Size: | Medium |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Recycled Tricot Polyester |
| Weight: | 180 g |
Features of Exped DeepSleep Pillow
- Plush upcycled foam chip core.
- Ergonomic 3D form.
- Cozy, recycled face fabric.
Package Contents:
- Exped DeepSleep Pillow
Exped DeepSleep Pillow Orderable Models
List of Orderable Models
- Exped DeepSleep Pillow, Navy, Medium, 7640277841949 , MPN: 7640277841949 , UPC: 7640277841949 , Code: Z46-PLW-THRE2-7640277841949
- Exped DeepSleep Pillow, Cypress, Medium, 7640277841956 , MPN: 7640277841956 , UPC: 7640277841956 , Code: Z46-PLW-THRE2-7640277841956
- Exped DeepSleep Pillow, Blue Mountain Print, Medium, 7640277843240 , MPN: 7640277843240 , UPC: 7640277843240 , Code: Z46-PLW-THRE2-7640277843240
- Exped DeepSleep Pillow, Lichen Forest Print, Medium, 7640277843257 , MPN: 7640277843257 , UPC: 7640277843257 , Code: Z46-PLW-THRE2-7640277843257