Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Product Info for Exped Trailhead Pillow
The Trailhead Pillow is a extremely comfortable, large luxury pillow for any camping adventure where even more comfort is required.![]()
The foam core is made from upcycled foam chip filling from the mat production. Combined with the memory foam topper and soft recycled tricot nylon fabric, a restful night's sleep is guaranteed - almost like home.
Trailhead Pillow is the perfect comanion to our luxury 3D base camp mats DeepSleep, MegaMat and MegaMat Max.
Specifications for Exped Trailhead Pillow:
| Manufacturer: | Exped |
| Application: | Camping |
| Length: | 33 cm |
| Width: | 18 cm |
| Height: | 52 cm |
| Size: | One Size |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Recycled Tricot Polyester |
| Weight: | 500 g |
Features of Exped Trailhead Pillow
- Upcycled foam chip filling.
- Memory foam topper.
- Cozy and breathable, recycled outer fabric.
Package Contents:
- Exped Trailhead Pillow
Exped Trailhead Pillow Orderable Models
List of Orderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Exped Trailhead Pillow, Cypress, 7640277841987 , MPN: 7640277841987-DMO , Code: Z46-PLW-THRE1-7640277841987-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Exped Trailhead Pillow, Navy, 7640277841994 , MPN: 7640277841994-DMO , Code: Z46-PLW-THRE1-7640277841994-DMO-OB-A
- Exped Trailhead Pillow, Navy Mountain Print, 7640277843202 , MPN: 7640277843202 , UPC: 7640277843202 , Code: Z46-PLW-THRE1-7640277843202
- Exped Trailhead Pillow, Lichen Forest Print, 7640277843219 , MPN: 7640277843219 , UPC: 7640277843219 , Code: Z46-PLW-THRE1-7640277843219
- Exped Trailhead Pillow, Navy, 7640277841994 , MPN: 7640277841994 , UPC: 7640277841994 , Code: Z46-PLW-THRE1-7640277841994
- Exped Trailhead Pillow, Cypress, 7640277841987 , MPN: 7640277841987 , UPC: 7640277841987 , Code: Z46-PLW-THRE1-7640277841987