Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 8.89 cm
- Blade Material:
- N690 Steel
- Handle Material:
- Aluminum
- Handle Color:
- Gray
Code: 159-KN-EX0163SW-04-1000-0163-SW
MPN: 04.1000.0163/SW
UPC: 2000000028095
Product Info for Extrema Ratio BF2 HELMSMAN Dive Linerlock 3.5in Folding Knife
The Extrema Ratio BF2 HELMSMAN Dive Linerlock 3.5in Folding Knife was designed to be a wonderful knife for your personal cutting needs. Made working with insanely long-lasting components, these Pocket Knives from the professional knifesmiths at Extrema Ratio will hold on to an edge for long periods of time before having to be sharpened. The handle on the Extrema Ratio BF2 HELMSMAN Dive Linerlock 3.5in Folding Knife provides you with a remarkable grip in almost any situation. Extrema Ratio has been in the knife building business for a very long time, and the Extrema Ratio BF2 HELMSMAN Dive Linerlock 3.5in Folding Knife is the result of their dedication to supplying you with some of the best knives that one could purchase. Among our principal goals here at OpticsPlanet is to be certain that that you go away pleased, and the Extrema Ratio BF2 HELMSMAN Dive Linerlock 3.5in Folding Knife is among the many folding pocket knives that we are excited to carry. For a very good way to guarantee that you are doing work with a dependable instrument that won't fail you when you need it most, choose the Extrema Ratio BF2 HELMSMAN Dive Linerlock 3.5in Folding Knife.
Specifications for Extrema Ratio BF2 HELMSMAN Dive Linerlock 3.5in Folding Knife:
| Manufacturer: | Extrema Ratio |
| Blade Length: | 8.89 cm |
| Closed Length: | 12.1 in, 4.75 in |
| Blade Material: | N690 Steel |
| Overall Length: | 4.75 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Color: | Gray |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Extrema Ratio BF2 HELMSMAN Dive Linerlock 4.75in Folding Knife
Extrema Ratio BF2 HELMSMAN Dive Linerlock 3.5in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Extrema Ratio BF2 HELMSMAN Dive Linerlock Folding Knife, 3.5in, N690 Stainless Drop Point Blade, Gray Anodized Aluminum Handle, 04.1000.0163/SW , MPN: 04.1000.0163/SW , UPC: 2000000028095 , Code: 159-KN-EX0163SW-04-1000-0163-SW