Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 7.25 in
- Overall Length:
- 12.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Black
Code: 159-KN1-EX0184SAT-0410000184SAT
MPN: 04.1000.0184/SAT
Product Info for Extrema Ratio Doberman IV 7.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
12.5" (31.75cm) overall. 7.25" (18.42cm) satin finish Bohler N690 stainless drop point blade. Black Forprene handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Comes with 4.5" overall diamond sharpener. Black leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Extrema Ratio Doberman IV 7.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Extrema Ratio |
| Blade Length: | 7.25 in |
| Overall Length: | 12.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Weight: | 1.82 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Length: | 31.75 cm |
Package Contents:
- Extrema Ratio Doberman IV Satin
Extrema Ratio Doberman IV 7.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Extrema Ratio Doberman IV 7.25 in Fixed Blade Knife, 0410000184SAT , MPN: 04.1000.0184/SAT , Code: 159-KN1-EX0184SAT-0410000184SAT