Tap Tap to Zoom
Product Info for Extrema Ratio Selvans Expedition 6.3in Fixed Blade Knife
The SELVANS was developed as a cooperation between Extrema Ratio and the Master Advanced Instructor Daniele Dal Canto. Its a modification of the ONTOS a military survival knife designed to enhance its effectiveness as a civilian tool. A longer handle and a heavier blade enable enhanced chopping and cutting action. The improved survival kit (to be bought separately) includes: whistle, pocket chain saw, water purifying tabs, compass, copper wire, fireball flint and striker, LED light, 2.5 mts paracord and whetstone.![]()
The Selvans Expeditions, unlike its original model RAO II, It has a BHLER N690 (58HRC) blade steel with MIL-C-13924 burnishing and a superficial stone washed finishing (DARK STONE finishing).
A longer handle and a heavier blade enable enhanced chopping and cutting action. It comes with a desert cordura sheath with MOLLE system, a safety carry shoulder belt, a mini puch containing a paracord with flammable filament which can be used in case of emergency and/or difficult climatic conditions, and a Firesteel for lighting fires.
Specifications for Extrema Ratio Selvans Expedition 6.3in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Extrema Ratio |
| Blade Length: | 6.3 in |
| Overall Length: | 12.3 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Material: | Bohler N690 Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Handle Material: | Forprene |
| Blade Thickness: | 0.25 in |
| Weight: | 1.98 lb |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Extrema Ratio Selvans Expedition 6.3in Fixed Blade Knife
Extrema Ratio Selvans Expedition 6.3in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Extrema Ratio Selvans Expeditions Fixed Blade Knife, 6.3in, N690 Stainless Blade, Tanto, Forprene Tan Handle, 04.1000.0129/EXP , MPN: 04.1000.0129/EXP , UPC: 2000000027081 , Code: 159-KN1-EX0129BLK-04-1000-0129-EXP
- Extrema Ratio Selvan Knife w. Cobalt Blade EX129SELVDKN , MPN: 129SELVDKN , UPC: 000000225595 , Code: 159-KN1-EX0129BLK-EX129SELVDKN
- Extrema Ratio Selvans Expedition Fixed Blade Knife, 6.3in, Bohler N690 Stainless Steel, Tanto, Forprene Tan Handle, 04.1000.0129/BLK-DNK , MPN: 04.1000.0129/BLK-DNK , UPC: 2000000027067 , Code: 159-KN1-EX0129BLK-04-1000-0129-BLK-DNK
- Extrema Ratio Selvan Fixed Blade Knife,Desert Tan Sheath System EX129SELD , MPN: 129SELVD , UPC: 000000182829 , Code: 159-KN1-EX0129BLK-EX129SELD
- Extrema Ratio Selvan Fixed Blade Knife, OD Green Sheath System EX129SELG , MPN: 129SELVGREEN , UPC: 000000182812 , Code: 159-KN1-EX0129BLK-EX129SELG