Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Weight:
- 9.5 lb
Code: 3YE-T6-EYL209-SA00003
MPN: SA00003
UPC: 850013177097
Product Info for Eylar Large 20.62in Waterproof Gear Hard Case w/Foam
The Elyar portable protective gear case is designed to be convenient and customizable. Tough exterior creates protection from impact along with a strong seal to keep the box water resistant. On the front is an air pressure equalizer knob to compensate for changes in pressure if travelling. Pluck and pull foam allows for custom compartmentalization so tools can be stored neatly and securely. Clamps on the front to close the box and a fold out handle for easy carrying. Uniform grooves to create stacks if needed. Easy to stow size of 20.62in. Outer: 20.62in x 16.87in x 8.12in Inner: 18.43in x 14in x 7.62in Water resistant Shock resistant Pressure equalization valve Multiple layers of pluck and pull foam Black Stackable Lockable fittings 12 lbs![]()
Specifications for Eylar Large 20.62in Waterproof Gear Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Condition: | New |
| Weight: | 9.5 lb |
| Internal Depth/Thickness: | 7.62 in |
| Internal Length: | 18.43 in |
| Depth/Thickness: | 8.12 in |
| Width: | 16.87 in |
| Length: | 20.62 in |
| Internal Width: | 14 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Interior: | Foam |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Large |
Features of Eylar Large 20.62in Waterproof Gear Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Pressure equalization valve
- Lockable fittings
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Large 20.62in Waterproof Gear Hard Case w/Foam
Eylar Large 20.62in Waterproof Gear Hard Case w/Foam Orderable Models
List of Orderable Models
- Eylar Large 20.62in Waterproof Gear Hard Case w/Foam, Black, SA00003 , MPN: SA00003 , UPC: 850013177097 , Code: 3YE-T6-EYL209-SA00003