Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 22.06 in
- Width:
- 17.93 in
- Depth/Thickness:
- 10.43 in
- Interior:
- Foam
- Condition:
- New
Code: 3YE-GB-EYL210-SA00005
MPN: SA00005
UPC: 850013177110
Product Info for Eylar Large 22.06in Waterproof Roller Gear Hard Case w/Foam
The Elyar protective rifle case is designed to be convenient and customizable. Tough exterior creates protection from impact along with a strong seal to keep the box water resistant. On the front is an air pressure equalizer knob to compensate for changes in pressure if traveling. Foam allows for safe storage. Clamps on the front to close the box and a fold out handle for easy carrying. Uniform grooves to create stacks if needed. Easy to stow size of 22.06in. Outer: 22.06in x 17.93in x 10.43in Inner: 20.37in x 15.43in x 9in Water resistant Shock resistant Pressure equalization valve Multiple layers of pluck and pull foam Black Stackable Lockable fittings 18.5 lbs![]()
Specifications for Eylar Large 22.06in Waterproof Roller Gear Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 22.06 in |
| Width: | 17.93 in |
| Depth/Thickness: | 10.43 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 20.37 in |
| Internal Width: | 15.43 in |
| Internal Depth/Thickness: | 9 in |
| Condition: | New |
| Weight: | 18.5 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Large |
Features of Eylar Large 22.06in Waterproof Roller Gear Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Pressure equalization valve
- Roller wheels and extendable handle
- Lockable fittings
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Large 22.06in Waterproof Roller Gear Hard Case w/Foam
Eylar Large 22.06in Waterproof Roller Gear Hard Case w/Foam Orderable Models
List of Orderable Models
- Eylar Large 22.06in Waterproof Roller Gear Hard Case w/Foam, Black, SA00005 , MPN: SA00005 , UPC: 850013177110 , Code: 3YE-GB-EYL210-SA00005