Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar 2XL 31.5in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam
The Elyar 31.1in protective travel case combines heavy duty protection with ease of transportation. A tough outer allows for a shock resistance while a strong seal creates water protection. Inside, there is compartmentalized foam to keep belongings safe and organized. A lockable one wire handle pulls out to carry the box along wheels under it. Air pressure equalizer knob to compensate for altitude traveling. Clamps on the top to shut the box along with stackable grooves. Excellent for traveling with heavy and/or sensitive items. Outer: 31.1in x 23.42in x 14.37in Inner: 28.34in x 20.47in x 11.02in Water resistant Shock resistant Pressure equalization valve Multiple layers of pluck and pull foam Black Stackable Lockable fittings 39 lbs![]()
Specifications for Eylar 2XL 31.5in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 31.1 in |
| Width: | 23.42 in |
| Depth/Thickness: | 14.37 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 28.34 in |
| Internal Width: | 20.47 in |
| Internal Depth/Thickness: | 11.02 in |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | 2XL |
Features of Eylar 2XL 31.5in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar 2XL 31.5in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam
Eylar 2XL 31.5in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam Orderable Models
List of Orderable Models
- Eylar 2XL 31.5in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam, Yellow, SA00007-YLW , MPN: SA00007-YLW , UPC: 810079687640 , Code: 3YE-GB-EYL214-SA00007-YLW
- Eylar 2XL 31.5in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam, Green, SA00007-GRN , MPN: SA00007-GRN , UPC: 810079687633 , Code: 3YE-GB-EYL214-SA00007-GRN
- Eylar 2XL 31.5in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam, Tan, SA00007-TAN , MPN: SA00007-TAN , UPC: 810079687626 , Code: 3YE-GB-EYL214-SA00007-TAN
- Eylar 2XL 31.5in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam, Orange, SA00007-ORG , MPN: SA00007-ORG , UPC: 810079687657 , Code: 3YE-GB-EYL214-SA00007-ORG
- Eylar 2XL 31.5in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam, Gray, SA00007-GRA , MPN: SA00007-GRA , UPC: 810079687619 , Code: 3YE-GB-EYL214-SA00007-GRA
- Eylar 2XL 31.5in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam, Black, SA00007 , MPN: SA00007 , UPC: 850013177134 , Code: 3YE-GB-EYL214-SA00007