Tap Tap to Zoom
- Additional Features:
- Magazine Compatibility - M16, M4, AR15, AK-47, Galil, H&K 33 & 53, Ruger Mini M14, Sig 542 & 543
- Condition:
- New
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- Polymer
- Weight:
- 0.172 lb, 78 g
Code: 1S0-MGC-TZ2-FX-TZ2
MPN: fx-tz2
UPC: 7290105941343
Product Info for FAB Defense Universal Polymer Magazine Coupler
The FAB Defense Universal Coupler is a durable and lightweight addition to your existing firearm. These Gun Accessories from the trailblazers at FAB Defense are quick and easy to install, with no gunsmith required. Crafted from a fiberglass reinforced polymer the FAB Polymer Magazine Coupler enhances your weapon without weighing you down. Improve operational efficiency and performance with a FAB Defense TZ2 Coupler.![]()
Specifications for FAB Defense Universal Polymer Magazine Coupler:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Additional Features: | Magazine Compatibility - M16, M4, AR15, AK-47, Galil, H&K 33 & 53, Ruger Mini M14, Sig 542 & 543 |
| Condition: | New |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Weight: | 0.172 lb, 78 g |
| Width: | 0.98 in, 25 mm |
| Height: | 2.99 in, 76 mm |
| Length: | 61 mm, 2.4 in |
FAB Defense Universal Coupler, 1S0-MGC-TZ2
- Facilitates swift magazine change
- Durable and Light-Weight fiberglass reinforced polymer construction
- Quick & Easy installation
- Improves operational efficiency and performance
Package Contents:
- FAB Defense Universal Polymer Magazine Coupler
FAB Defense Universal Polymer Magazine Coupler Orderable Models
List of Orderable Models
- FAB Defense Universal Polymer Magazine Coupler, Black, FX-TZ2 , MPN: fx-tz2 , UPC: 7290105941343 , Code: 1S0-MGC-TZ2-FX-TZ2
FAB Defense Universal Polymer Magazine Coupler Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, FAB Defense Universal Polymer Magazine Coupler, Black, FX-TZ2 , MPN: fx-tz2-EDEMO , Code: 1S0-MGC-TZ2-FX-TZ2-EDEMO-RE-C