Tap Tap to Zoom
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- Polymer
- Additional Features:
- Magazine Compatibility - All Ultimag 30R magazines, 10R AR Ultimag magazines
- Weight:
- 0.026 lb, 12 g
Code: 1S0-MGS-SPDU-FX-SPD
MPN: fx-spd
UPC: 7290105944139
Product Info for FAB Defense Speed-Pull Add-on for Ultimags
The FAB Defense Speed-Pull Add-on for Ultimags allows you to easily draw a magazine from your mag pouch. FAB Defense built these speed-pull add ons from rugged, lightweight polymer composite, and they are compatible with Ultimag 30R and 10R AR Ultimag magazines. This FAB Defense Speed Pull Accessory for Ultimags feature simple clip-on installation that won't interfere with manual disassembly. Equip this FAB Defense Speed-Pull Add-on for Ultimags to have fast, easy access to your ammunition in the field.![]()
Specifications for FAB Defense Speed-Pull Add-on for Ultimags:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Additional Features: | Magazine Compatibility - All Ultimag 30R magazines, 10R AR Ultimag magazines |
| Weight: | 0.026 lb, 12 g |
| Length: | 13 mm, 0.51 in |
| Height: | 0.79 in, 20 mm |
| Width: | 1.34 in, 34 mm |
Features of FAB Defense Speed-Pull Add-on for Ultimags:
- Secure clip-on installation on the Ultimag floorplate
- Spring loaded gripping lever securely tucked-in until needed
- Does not interfere with manual disassembly of the magazine
- Made of durable and light weight polymer composite
- Sold in pairs
Compatibility:
- All Ultimag 30R magazines
- 10R AR Ultimag magazines
Package Contents:
- FAB Defense Speed-Pull Add-on for Ultimags
FAB Defense Speed-Pull Add-on for Ultimags Orderable Models
List of Orderable Models
- FAB Defense Speed-Pull Add-on for Ultimags, Pack of 2, Black, FX-SPD , MPN: fx-spd , UPC: 7290105944139 , Code: 1S0-MGS-SPDU-FX-SPD