Tap Tap to Zoom
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Certain firearm magazines and extensions are subject to maximum capacity restrictions based on state and local laws. Currently, we are unable to sell these products to some locations. For a complete list of these restrictions, please visit our policy page.
By continuing with your purchase, you agree to adhere to all applicable laws and regulations.
Product Info for FAB Defense Ultimag M4/M16 5.56x45mm NATO 5 Round Rifle Magazine
High grade and high quality the FAB Defense Ultimag 5.56x45mm NATO AR-15 5-Round Limited Rifle Magazine makes a great modification for your firearm. These AR Rifle Magazines from the brains at FAB Defense feature an ergonomic design made for enhanced grip and faster magazine change. Crafted from durable, light weight, polymer composite and steel the FAB Defense Ultimag 5-Round Magazine wont weigh you down. The FAB Defense Ultimag 5.56x45mm NATO AR-15 5-Round Limited Rifle Magazine is a reliable and ergonomic addition.![]()
Specifications for FAB Defense Ultimag M4/M16 5.56x45mm NATO 5 Round Rifle Magazine:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO, .223 Remington |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | M16, M4, AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
| Weight: | 0.289 lb |
| Width: | 1.06 in |
| Height: | 8.66 in |
| Length: | 3.54 in |
FAB Defense Ultimag 5.56x45mm NATO AR-15 5-Round Limited Rifle Magazine:
- Limited for 5 rounds (10-round housing);
- Ergonomic design made for enhanced grip and faster magazine change;
- Specialty made floor plate for specialty-made coupling options;
- Dissembled by hand, no tools needed;
- Made of durable, light weight, polymer composite and steel;
- Highly reliable construction, built to last
Package Contents:
- FAB Defense Ultimag M4/M16 5.56x45mm NATO 5 Round Rifle Magazine
FAB Defense Ultimag M4/M16 5.56x45mm NATO 5 Round Rifle Magazine Orderable Models
List of Orderable Models
- FAB Defense Ultimag AR-15/M4/M16, .223 Remington/5.56x45mm NATO, 5 Round Rifle Magazine, Black, FX-UMAGR5 , MPN: fx-umagr5 , UPC: 7290111582905 , Code: 1S0-RM-U5R-FX-UMAGR5-5RD
- FAB Defense Ultimag AR-15/M4/M16, 5.56x45mm NATO/.223 Remington, 5 Round Rifle Magazine, Blaze Orange, FX-UMAGR5H , MPN: fx-umagr5h , UPC: 7290111582936 , Code: 1S0-RM-U5R-FX-UMAGR5H-5RD