Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for FAB Defense Universal Picatinny Rail Handgun Mount
The FAB Defense Universal Picatinny Rail Handgun Mount fits most handgun models with a front Picatinny-type accessory rail. These Picatinny Rails by FAB Defense accept any Rifle Scope or laser sight designed to fit Picatinny rails. The FAB Defense Sidearm Picatinny Universal Mounting System makes sure that your original sight remains effective while facilitating rapid sight alignment. This FAB Defense Pistol Scope Mount adds a front underside accessory rail to replace the original that was used for installation. Made from a 6061 T6 aluminum material, the FAB Defense Picatinny Rail Sidearm Universal Aluminum Mount is built to be incredibly durable and long lasting.![]()
Specifications for FAB Defense Universal Picatinny Rail Handgun Mount:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Gun Type: | Pistol |
| Length: | 155 mm, 6.1 in |
| Width: | 21 mm, 0.83 in |
| Height: | 16 mm, 0.63 in |
| Weight: | 0.101 lb, 46 g |
| Additional Features: | A minimum of 45 mm long picatinny or weaver accessory rail |
Features of FAB Defense Picatinny Rail Handgun Mount, Universal, 1S0-T8-USM:
- Extremely durable - Milled from 6061 T6 billet aluminum.
- Matte hard coat anodized for optimal wear resistance.
- Original sights remain operational.
- Quick and easy single bolt installation, no modification or Gunsmith required.
- Facilitates prompt sight alignment.
- Compatible with 1913 MIL-STD Picatinny rail based optics.
- Adds a front underside accessory rail in place of the original in use.
Package Contents:
- FAB Defense Universal Picatinny Rail Handgun Mount, 1S0-T8-USM
FAB Defense Universal Picatinny Rail Handgun Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- FAB Defense Universal Picatinny Rail Handgun Mount, Black, FX-USMG2 , MPN: FX-USMG2 , UPC: 7290105940582 , Code: 1S0-T8-USM-FX-USMG2
- Open Box, Dealer Demo, FAB Defense Universal Picatinny Rail Handgun Mount, Black, FX-USMG2 , MPN: FX-USMG2-DMO , Code: 1S0-T8-USM-FX-USMG2-DMO-OB-A
FAB Defense Universal Picatinny Rail Handgun Mount Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, FAB Defense Universal Picatinny Rail Handgun Mount, Black, FX-USMG2 , MPN: FX-USMG2-EDEMO , Code: 1S0-T8-USM-FX-USMG2-EDEMO-IN-D
- USED, FAB Defense Universal Picatinny Rail Handgun Mount, Black, FX-USMG2 , MPN: FX-USMG2-EDEMO , Code: 1S0-T8-USM-FX-USMG2-EDEMO-SC-D