Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black Nitride
- Finish:
- Salt Bath Nitride
- Fabric/Material:
- 4150 Chromoly Steel
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- Smith & Wesson
- Gun Model:
- Smith & Wesson M&P Shield, Smith & Wesson Shield Plus 3.1in
- Model Generation:
- 1
- Barrel Length:
- 3.1 in
- Barrel Material:
- 4150 Chrome Moly Vanadium
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- No
- Weight:
- 0.28 lb
- Rifling Profile:
- Conventional Rifling
- Quantity:
- 1
- Gas System Length:
- Pistol Length
Code: 11I-BPI-FXNDTNSW-M-PA910NSNOQ-N
MPN: M&PA910NSNOQ-N
UPC: 816341028463
Product Info for Faxon Firearms Duty Series Smith & Wesson M&P Shield/Shield Plus 3.1 in Non-Threaded Pistol Barrel
Faxon's Duty Series Pistol Barrels for Smith and Wesson®/M&P are machined 100% in-house from stress-relieved 4150 CMV steel. These barrels are then given a black Nitride coating to increase lubricity, barrel life, and resistance to surface wear. All barrels are conventionally rifled to allow a wider range of ammunition to be used, including cast lead. The barrels drop into factory-spec slides with no gunsmithing required. Better-than-factory tolerances ensure a consistent, tighter lockup than OEM.![]()
Faxon Duty Series Barrels for M&P Shield:
Faxon Firearms' Duty Series Barrels for M&P Shield provide a quick and easy upgrade to your M&PÂ Shield handgun. These barrels are manufactured in our Cincinnati, Ohio facility from raw bar stock to provide premium accuracy, fit, and finish.
Faxon M&P Shield barrels feature our signature "X" logo engraved on the top of the hood, with layered pocketing and caliber identification on the ejection port side. Both threaded and non-threaded versions feature straight fluting and are compatible with M&P Shield 1.0, 2.0, and the new Shield Plus with 3.1" barrels.
The Match Series Barrels for M&P© Shield are backed by Faxon's Lifetime Guarantee.
Why Faxon Pistol Barrels?
- 4150 or 416-R Stainless - Only the best steels for durability, longevity, and accuracy.Â
- 9mm SAAMI Chambers - Superior accuracy with complete SAAMI compatibility & boring reliability.Â
- Tighter Tolerances - Drop-in, yet better fitment and lock-up.Â
- Conventional Rifling - Fully compatible with cast bullets
- 11 Degree Target CrownÂ
Fitment note:Â Faxon Firearms M&P Shield barrels are not drop-in compatible with M&P Shield pistols that have a Loaded Chamber Indicator lever installed (such as the California compliant variation).
Specifications for Faxon Firearms Duty Series Smith & Wesson M&P Shield/Shield Plus 3.1 in Non-Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black Nitride |
| Finish: | Salt Bath Nitride |
| Fabric/Material: | 4150 Chromoly Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson M&P Shield, Smith & Wesson Shield Plus 3.1in |
| Model Generation: | 1 |
| Barrel Length: | 3.1 in |
| Barrel Profile: | Flame Fluted, Drop In |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | No |
| Weight: | 0.28 lb |
| Rifling Profile: | Conventional Rifling |
| Quantity: | 1 |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Gun Frame Size: | Compact |
Package Contents:
- Faxon Firearms Duty Series Smith & Wesson M&P Shield/Shield Plus 3.1 in Non-Threaded Pistol Barrel
Faxon Firearms Duty Series Smith & Wesson M&P Shield/Shield Plus 3.1 in Non-Threaded Pistol Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Faxon Firearms Duty Series BBL for M&P Shield / Plus /Glock 19, 3.1in Barrel, 9mm, 4150, Non-Thrd, 1-10 Twist, Black Nitride, M-PA910NSNOQ-N , MPN: M&PA910NSNOQ-N , UPC: 816341028463 , Code: 11I-BPI-FXNDTNSW-M-PA910NSNOQ-N