Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Finish:
- Anodized
- Gun Model:
- Smith & Wesson M&P
- Length:
- 1.1 in
- Condition:
- New
Code: 11I-BCM-FFMA08-816341026186
MPN: 816341026186
UPC: 816341026186
Product Info for Faxon Firearms EXOS-514 Pistol Compensator for M&P
Choose Your Capacity. Customize Your G19. Choose between +5 and +3 setups. Mix & match colors. Its up to you!![]()
Faxon Firearms Modular Magazine Extensions are rigorously tested with and engineered for the Glock G19 handgun platform. Machined from 6061 T6 aluminum with a type 2 anodize finish, the unique modularity of these extensions allows users to choose from a number of setups and finishes for their Glock 19 pistol.
All Faxon Modular Magazine Extension Kits include assembly screws, while +5 and combo kits also include a +5 compatible spring. +2/3 kits are OEM spring compatible.
When assembled, screws should be torqued to 12-15 in/lbs.
Faxon Firearms Modular Magazine Extensions are tested for compatibility only with Glock G19 OEM/factory magazines. These extensions are not recommended for aftermarket magazines. Faxon recommends use of the inner base plate of the existing magazine when installing a Faxon Firearms Modular Magazine Extension.
Specifications for Faxon Firearms EXOS-514 Pistol Compensator for M&P:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson M&P |
| Length: | 1.1 in |
| Weight: | 0.6 lb |
| Width: | 0.9 in |
| Condition: | New |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
| Height: | 1.3 in |
Package Contents:
- Faxon Firearms EXOS-514 Pistol Compensator for M&P
- 3/32 Allen key
Faxon Firearms EXOS-514 Pistol Compensator for M&P Orderable Models
List of Orderable Models
- Faxon Firearms EXOS-514 Pistol Compensator, M&P, 9mm, Black, 816341026186 , MPN: 816341026186 , UPC: 816341026186 , Code: 11I-BCM-FFMA08-816341026186