Tap Tap to Zoom
Read More...
Faxon Deal of the Month! Special Pricing on Select Faxon Products
- Color:
- Black
- Caliber:
- 9mm Luger
- Finish:
- Anodized
- Threads per Inch:
- 1/2x28
- Gun Model:
- Glock 43X, Glock 48
- Length:
- 1.218 in
- Condition:
- New
Code: 11I-BCM-FFE3PC-FF-P-A-COMP-SS-G-02
MPN: FF-P-A-COMP-SS-G-02
UPC: 816341026445
Product Info for Faxon Firearms EXOS-533 Pistol Compensator
Constructed of 6061 aluminum with a black anodized finish, Faxon Pistol Compensators feature a uniquely angled front port single chamber design, enabling the compensator to improve consistency while reducing muzzle climb and recoil. The angled ports allow gas to deflect upwards as opposed to only deflecting sideways, reducing up and down muzzle movement and improving reliability. Barrel protrusion is designed to fit flush with the slide and has been optimized for Faxon branded barrels. For all other barrels, the barrel should protrude .600 or less for a flush fit. Each compensator comes complete with thread locker, two 6-32 set screws, and a 1/16 Allen wrench.![]()
Specifications for Faxon Firearms EXOS-533 Pistol Compensator:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 48, Glock 43X |
| Length: | 1.218 in |
| Weight: | 0.05 lb |
| Width: | 0.865 in |
| Condition: | New |
Package Contents:
- Faxon Firearms EXOS-533 Pistol Compensator
- Thread Locker
- Two 6-32 Set Screws
- 1/16 Allen Wrench
Faxon Firearms EXOS-533 Pistol Compensator Orderable Models
List of Orderable Models
- Faxon Firearms EXOS-533 Pistol Compensator, Glok 43x/48, 9mm, Black, FF-P-A-COMP-SS-G-02 , MPN: FF-P-A-COMP-SS-G-02 , UPC: 816341026445 , Code: 11I-BCM-FFE3PC-FF-P-A-COMP-SS-G-02
Faxon Firearms EXOS-533 Pistol Compensator Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Faxon Firearms EXOS-533 Pistol Compensator, Glok 43x/48, 9mm, Black, FF-P-A-COMP-SS-G-02 , MPN: FF-P-A-COMP-SS-G-02-EDEMO , Code: 11I-BCM-FFE3PC-FF-P-A-COMP-SS-G-02-EDEMO-RE-B