Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Salt Bath Nitride
- Fabric/Material:
- 416-R Stainless Steel
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- Smith & Wesson
- Gun Model:
- Smith & Wesson M&P Shield
- Barrel Length:
- 3.1 in
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- Straight
- Weight:
- 0.23 lb
- Condition:
- New
- Rifling Profile:
- Conventional
Code: 11I-BPI-FF24304-M-PB910NSSOQ-N
MPN: M&PB910NSSOQ-N
UPC: 816341024304
Product Info for Faxon Firearms Match Series M&P Shield 9mm Luger Non-Threaded Pistol Barrel
Faxon Firearms' Match Series Barrels for M&P Shield provide a quick and easy upgrade to your M&P- Shield handgun. These barrels are manufactured in facility from raw bar stock to provide premium accuracy, fit, and finish. Faxon M&P Shield barrels feature signature "X" logo engraved on the top of the hood, with layered pocketing and caliber identification on the ejection port side. Both threaded and non-threaded versions feature straight fluting and are compatible with M&P Shield 1.0, 2.0, and the New Shield Plus. The Match Series Barrels for M&P Shield are backed by Faxon's Lifetime Guarantee.![]()
Specifications for Faxon Firearms Match Series M&P Shield 9mm Luger Non-Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black |
| Finish: | Salt Bath Nitride |
| Fabric/Material: | 416-R Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson M&P Shield |
| Barrel Length: | 3.1 in |
| Barrel Profile: | Straight |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | Straight |
| Weight: | 0.23 lb |
| Condition: | New |
| Rifling Profile: | Conventional |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
Features of Faxon Firearms Match Series M&P Shield 9mm Luger Non-Threaded Pistol Barrel:
- 416-R Stainless - Only the best steels for durability, longevity, and accuracy.
- 9mm SAAMI Chambers - Superior accuracy with complete SAAMI compatibility & boring reliability.
- Tighter Tolerances - Drop-in, yet better fitment and lock-up.
- Conventional Rifling - Fully compatible with cast bullets
- 11 Degree Target Crown
Package Contents:
- Faxon Firearms Match Series M&P Shield 9mm Luger Non-Threaded Pistol Barrel
Faxon Firearms Match Series M&P Shield 9mm Luger Non-Threaded Pistol Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Faxon Firearms Match Series M&P Shield Barrel, 9mm Caliber, 1-10 Twist, 416-R, Nitride, Non-Threaded, Black, M&PB910NSSOQ-N , MPN: M&PB910NSSOQ-N , UPC: 816341024304 , Code: 11I-BPI-FF24304-M-PB910NSSOQ-N
Faxon Firearms Match Series M&P Shield 9mm Luger Non-Threaded Pistol Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Faxon Firearms Match Series M&P Shield Barrel, 9mm Caliber, 1-10 Twist, 416-R, TiN Coated, Non-Threaded, Gold, M&PB910NSSOQ-N-TIN , MPN: M&PB910NSSOQ-N-TIN-EDEMO , Code: 11I-BPI-FF24304-M-PB910NSSOQ-N-TIN-EDEMO-DF-C
- Faxon Firearms Match Series M&P Shield Barrel, 9mm Caliber, 1-10 Twist, 416-R, TiN Coated, Non-Threaded, Gold, M&PB910NSSOQ-N-TIN , MPN: M&PB910NSSOQ-N-TIN , UPC: 816341024342 , Code: 11I-BPI-FF24304-M-PB910NSSOQ-N-TIN
- Faxon Firearms Match Series M&P Shield Barrel, 9mm Caliber, 1-10 Twist, 416-R, Chameleon PVD, Non-Threaded, Multi, M&PB910NSSOQ-N-NCR , MPN: M&PB910NSSOQ-N-NCR , UPC: 816341024427 , Code: 11I-BPI-FF24304-M-PB910NSSOQ-N-NCR