Tap Tap to Zoom
- Color:
- Carbon Fiber
- Finish:
- Anodized
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Handguard Length:
- 15 in
- Gun Rail:
- M-LOK
- Weight:
- 6.71 oz
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Standard
- Inner Diameter:
- 1.7 in
- Outer Diameter:
- 2.05 in
- Height:
- 1.98 in
Code: 11I-HZ-FFSGT-FFHGMLOK15C1
MPN: FFHGMLOK15C1
UPC: 816341022829
Product Info for Faxon Firearms Streamline Handguard 1
These AR Handguards are basically Faxon's low profile forends in every respect. They are noticeably narrower and shorter than a typical handguard, yet feature a scalloped top rail and a scalloped rail base. This was done intentionally to allow for a more streamlined appearance for the AR platform. Faxon's utilitarian handguard designs can be mounted in a variety of positions, especially a more tactical one, but they can also be mounted to extend the handguard and still be highly functional. This is accomplished by using a barrel nut and a tri-clamp system. The handguard includes the barrel nut, two screws for clamping, and a small rolled lip to help with installation. No tools required for mounting!![]()
Specifications for Faxon Firearms Streamline Handguard 1:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Carbon Fiber |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Weight: | 6.71 oz |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Standard |
| Inner Diameter: | 1.7 in |
| Outer Diameter: | 2.05 in |
| Height: | 1.98 in |
| Quantity: | 1 |
Features of Faxon Streamline Carbon Fiber 15in  M-LOK Handguard:
- Extreme lightweight without sacrificing strength, rigidity, or practicality.
- M-LOK attachment across 8 facets.
- Dramatically increases maneuverability of the weapon over metal rails.Â
- Low heat transfer for handling extreme duty cycles.Â
- Fits common suppressors under-rail
- Attaches with standard armorer's wrenches and tools.
- Weight w/o Barrel Nut (Includes ALL Mounting Hardware): 6.71 OuncesÂ
- Weight, Steel Barrel Nut: 1.28 Ounces
- Weight, Titanium Barrel Nut: .77 Ounces
- Height (Flat to Flat): 1.98"
- Max Outer Diameter (Peak to Peak): 2.05"
- Max Inner Diameter (Front Aluminum Ring): Â 1.70"
- Construction: Lancer Carbon Fiber & Aerospace Aluminum - Type III Hard Anodized
- M-LOK Slots: 8
- Attachment Method: Standard AR-15 Barrel Nut, Patent-Pending Clamp Architecture
- Co-witness iron sights and optics/lasers*
*Requires optional low-profile M-LOK rail adapters.Â
Package Contents:
- Faxon Streamline Carbon Fiber 15in M-LOK Handguard
Faxon Firearms Streamline Handguard 1 Orderable Models
List of Orderable Models
- Faxon Firearms STREAMLINE CARBON 10in M-LOK Anodized, Carbon Fiber, FFHGMLOK10C1, FFHGMLOK15C1 , MPN: FFHGMLOK15C1 , UPC: 816341022829 , Code: 11I-HZ-FFSGT-FFHGMLOK15C1
Faxon Firearms Streamline Handguard 1 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Faxon Firearms 7in STREAMLINE Handguard, Aluminum M-LOK Anodized FFHGMLOK7G1 , MPN: FFHGMLOK7G1 , UPC: 816341020979 , Code: 11I-HZ-FFSGT-FFHGMLOK7G1
- Faxon Firearms 9in STREAMLINE Handguard, Aluminum M-LOK Anodized FFHGMLOK9G1 , MPN: FFHGMLOK9C1 , Code: 11I-HZ-FFSGT-FFHGMLOK9G1
- Faxon Firearms STREAMLINE 9in Aluminum M-LOK Anodized, Type III Hard Anodized Black, FFHGMLOK9G1 , MPN: FFHGMLOK9G1 , UPC: 816341020962 , Code: 11I-HZ-FFSGT-FHGMLOK9G1
- Faxon Firearms 13in STREAMLINE Handguard, Aluminum M-LOK Anodized FFHGMLOK13G1 , MPN: FFHGMLOK13G1 , UPC: 816341020955 , Code: 11I-HZ-FFSGT-FFHGMLOK13G1
- Faxon Firearms Streamline Handguard, 15 inch, AR-10, M-LOK, Aluminum, Black, FFHGMLOK15G210 , MPN: FFHGMLOK15G210 , UPC: 816341024533 , Code: 11I-HZ-FFSGT-FFHGMLOK15G210