Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Eye Relief:
- 17 mm
- Exit Pupil:
- 3.15 mm
- Field of View, Linear:
- 110 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 2.1 - 1.08 degrees
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 15 ft
- Length:
- 350 mm
- Weight:
- 22.5 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Fully adjustable micro-precision tripod, Lens Cloth, Lens Covers, Locking hard storage case, Soft Carrying Case
Code: VP-SS-FF11018K
MPN: FF11018K
UPC: 810119016430
Product Info for Firefield 20-60x60 Spotting Scope Kit w/ Case and Tripod
The Firefield BAK4 Prism Spotting Scope w/ Full Size Tripod and Nylon Case - 20-60x60mm SE FF11018K is one of the most practical yet technologically advanced monocular available on today's market. This Monocular from the expert product specialists at FireField is made with an incredibly comfortable rubber eyepiece that, with the help of a quick focus knob, helps zero in on the quarry at short or long distances. The Fire-Field 60mm Bak-4 Prism Spotter Scope is made with fully multi-coated optics, to provide you with extremely clear and vivid images in most lighting situations. This Firefield Spotting Scope features a nitrogen purged body with a built in sunshade for reduced glare and added protection from rain. The Fire-Field Spotting Scope 20-60x60 Kit w/ Tripod and Case has a wide magnification range that makes it perfect for target shooting and long distance game tracking.![]()
Specifications for Firefield 20-60x60 Spotting Scope Kit w/ Case and Tripod:
| Manufacturer: | Firefield |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 3.15 mm |
| Field of View, Linear: | 110 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2.1 - 1.08 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Twilight Factor: | 34.6 |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Straight |
| Minimum Focus Distance: | 15 ft |
| Lens Material: | Glass |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 15 ft |
| Water Resistance Level: | IPX6 |
| Length: | 350 mm |
| Weight: | 22.5 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Locking hard storage case, Fully adjustable micro-precision tripod, Lens Cloth, Soft Carrying Case, Lens Covers |
| Last Chance: | Yes |
| Prism Material: | BAK4 |
| Magnification Type: | Variable |
| Case: | Yes |
Features of FireField Waterproof 20-60x60mm SE Spotting Scope:
- IPX6 waterproof
- Nitrogen purged
- Durable construction
- Multi-coated optics
- Full size tripod included
- Nylon Carrying case
- Straight rubber eyepiece
- Nitrogen purged tube
- Built-in sunshades
Package Contents:
- Firefield BAK4 Prism Spotting Scope - 20-60x60mm SE FF11018K
- Nylon Carrying Case
- Full Size Tripod
Firefield 20-60x60 Spotting Scope Kit w/ Case and Tripod Orderable Models
List of Orderable Models
- Firefield 20-60x60 Straight Edge Spotting Scope Kit FF11018K , MPN: FF11018K , UPC: 810119016430 , Code: VP-SS-FF11018K
Firefield 20-60x60 Spotting Scope Kit w/ Case and Tripod Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Demo,Firefield 20-60x60 Straight Edge Spotting Scope Kit FF11018K , MPN: R-FF11018K , Code: VP-SS-FF11018K-DEMO