Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Color:
- Black
- Pack Volume:
- 90 liters
- Length:
- 16 in
- Capacity:
- 5514 cubic in
- Height:
- 30 in
- Width:
- 16 in
Code: 2GI-DB0-SRDFF-180022-019-1SZ
MPN: 180022-019-1SZ
UPC: 840803136328
Product Info for First Tactical Specialist Rolling Duffle 90L
The Specialist Rolling Duffle is the ideal tactical kit bag for longer missions. The Rolling Duffle will store flat when not in use but will stand tall and holds its shape in the field for easy gear retrieval. This rolling kit features a 1000D / 1680D nylon construction, HD oversized wheels, corner / bottom skid plates, and reinforced sides, you won't find a more reliable mobile bag![]()
Specifications for First Tactical Specialist Rolling Duffle 90L:
| Manufacturer: | First Tactical |
| Size: | One Size |
| Color: | Black |
| Pack Volume: | 90 liters |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Length: | 16 in |
| Capacity: | 5514 cubic in |
| Height: | 30 in |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
| Width: | 16 in |
Features of First Tactical Specialist Rolling Duffle 90L
- Main compartment size: 30 in x 16 in x 16 in
- 8.75 in H x 15 in L x 2 in D main compartment upper
- 28.75 in x 15 in x 10.25 in main compartment lower
- 7.25 in x 10.25 in x 0.875 in right side pocket (x2)
- 11.25 in x 10.25 in x 0.875 in left side pocket
- 28.75 in x 10.25 in left side flat pocket
- 12.75 in x 9.75 in flat document pocket
- 5514 cubic inch / 90 liter total capacity
- 2 external storage pockets
- 3 external haul handles
- 1 internal zip-secure pocket
Package Contents:
- First Tactical Specialist Rolling Duffle 90L
First Tactical Specialist Rolling Duffle 90L Orderable Models
List of Orderable Models
- First Tactical Specialist Rolling Duffle 90L, Black, One Size, 180022-019-1SZ , MPN: 180022-019-1SZ , UPC: 840803136328 , Code: 2GI-DB0-SRDFF-180022-019-1SZ