Tap Tap to Zoom
Product Info for Galati Gear Conceal Carry Fanny Pack
The conceal carry fanny pack is a four-pocket waist pack with concealment pouch. It is constructed from Black PVC Tactical Nylon.![]()
The heavy-duty concealment pack's main compartment secures firearms up to 11" in length and 6 1/2" in height. The unique design allows for ambidextrous hand draw. The pack has 3 front pockets and 1 backside pocket for gear storage. The attached belt is adjustable for 32" - 56" waists.
Specifications for Galati Gear Conceal Carry Fanny Pack:
| Manufacturer: | Galati Gear |
| Weight: | 3 lb |
| Pack Application: | Carrying |
| Fabric/Material: | PVC Tactical Nylon. |
| Width: | 8 in |
| Length: | 11 in |
| Height: | 6.5 in |
| Packed Size: | 11x6.5 in |
Features of Galati Gear Conceal Carry Fanny Pack
- Ambidextrous draw
- 3 Front pockets
- 1 Backside pocket
- 4 magazine holders
- Padded backside
- Adjustable Belt
- Lockable Zippers
Package Contents:
- Galati Gear Conceal Carry Fanny Pack
Galati Gear Conceal Carry Fanny Pack Orderable Models
List of Orderable Models
- Galati Gear Conceal Carry Fanny Pack, Black, 18in, GLCCFANNYB , MPN: GLCCFANNYB , UPC: 753182471129 , Code: 8E-BP5-CCFC-GLCCFANNYB
- Galati Gear Conceal Carry Fanny Pack, Coyote Brown, 18in, GLCCFANNYCB , MPN: GLCCFANNYCB , UPC: 753182471136 , Code: 8E-BP5-CCFC-GLCCFANNYCB
- Galati Gear Conceal Carry Fanny Pack, Olive Drab, 18in, GLCCFANNYOD , MPN: GLCCFANNYOD , UPC: 753182471143 , Code: 8E-BP5-CCFC-GLCCFANNYOD