Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Gerber Magnum LST, Folding Knife has been discontinued by Gerber and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Gerber Magnum LST, Folding Knife
The basic design concept of the Gerber Magnum Light Strong Tough Folding Blade Fine Edge Knife MGHY6TR5 flows from earlier success with the original L.S.T. pocketknives. This Pocket Knife manufactured by Gerber comes equipped with a lock-back blade securing system, that keeps the blade safely locked in place to prevent accidental opening. The Gerber LST Fine Edge Knife is constructed with emphatic finger grip placements and fine checkering in the handle for a can't-miss grip. This Gerber Pocket Knife has a stainless steel blade that holds its edge for longer periods of time, so you will not have to replace it. The Gerber Folding Blade Magnum LST Steel Pocket Knife is perfect to be used in everyday situations.![]()
Specifications for Gerber Folding Blade Stainless Steel Magnum LST Knife:
| Overall Length: | 8.09in |
| Blade Length: | 3.46in |
| Closed Length: | 4.59in |
| Weight: | 4.8 oz. |
| Lock Mechanism: | Lock-back |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Material: | 420HC Stainless Steel |
| Blade Type: | Fine |
| Handle Material: | Glass-filled Nylon |
| Sheath Material: | Ballistic Nylon |
Features of Gerber Gear LST Magnum Folding Blade Utility Knife:
- Lightweight synthetic handle
- Finger grooves for maximum grip
- Lock-back design
Package Contents:
- Gerber L.S.T. Folding Blade Fine Edge Knife Magnum MGHY6TR5
- Sheath
Related Products to Gerber Magnum LST, Folding Knife
Gerber Magnum LST, Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Gerber Magnum LST Fine Edge - Box Pack Knife 06038 , MPN: 06038 , UPC: 013658060388 , Code: GB-KN-MGHY6TR5-06038
- Gerber Magnum LST Fine Edge - Clam Pack Knife 46038 , MPN: 46038 , UPC: 013658460386 , Code: GB-KN-MGHY6TR5-46038



























































