Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: GPO-RFB-FF40C175-BX730
MPN: BX730
Product Info for German Precision Optics RangeGuide 8x40mm Rangerfinder Binoculars
The GPO RANGEGUIDE 8x40 is the smallest and lightest full-sized rangefinder, ranging out to 3500 yards or as close as 6 yards and provides a lightning fast response time of .25 seconds. The 8x will perform slightly better in low light compared to the 10x, creating a full 5mm exit pupil beam of light for your eyes. A compact marvel delivering unmatched precision through its 40mm objective lens and cutting-edge rangefinding technology.![]()
Specifications for German Precision Optics RangeGuide 8x40mm Rangerfinder Binoculars:
| Manufacturer: | German Precision Optics |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Color: | Black |
| Range Response Time: | 0.25 seconds |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Weight: | 25 oz |
| Width: | 5 in |
| Length: | 5.6 in |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Field of View, Linear: | 375 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Interpupillary Distance: | 57 - 78 mm |
| Height: | 2.3 in |
| Caliber: | 7.62x40mm Wilson Tactical |
| Close Focus: | 16 ft |
| Package Type: | Box |
Features of German Precision Optics RangeGuide 8x40mm Rangerfinder Binoculars
- Magnesium body and rubber armor coating
- True-range angle technology
- Scan mode that provides three readings per second
- Temperature readings for long-range shooting
- OLED display with nine brightness settings
- Auto display brightness feature
- Double HD glass technology
- GPObright lens coating technology
- Waterproof and fog proof
- PASSIONdrop hydrophobic coating
- Humidity and barometric pressure readings
Package Contents:
- German Precision Optics RangeGuide 8x40mm Rangerfinder Binoculars
- Neoprene Neck Strap
- Microfiber Cleaning Cloth
- Ocular and Objective Lens Covers
- Hard Case
- CR-2 Battery
German Precision Optics RangeGuide 8x40mm Rangerfinder Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- German Precision Optics RangeGuide 8x40mm Rangerfinder Binoculars, Black, BX730 , MPN: BX730 , Code: GPO-RFB-FF40C175-BX730
