Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Observation Optics
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: GPO-RF-GPORT1800-HLRF1800
MPN: HLRF1800
UPC: 852885007540
Product Info for German Precision Optics RANGETRACKER 1800 6x20mm Rangefinder
The GPO FLAGMASTER 1800 Golf Laser Rangefinder will make your game better by merging exceptional optical performance with the latest rangefinding technology. It is equipped with a fast-focus ocular which helps you locate the object you want to range. Center that object in the view-finder reticle, press the button and the FLAGMASTER will quickly calculate the actual or slope distance for you. Know your distance and elevate your game.![]()
Specifications for German Precision Optics RANGETRACKER 1800 6x20mm Rangefinder:
| Manufacturer: | German Precision Optics |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Field of View, Linear: | 400 ft at 1000 yds |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 1800 yds |
| Weight: | 5.2 oz |
| Length: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2, Lithium Metal |
| Minimum Focus Distance: | 6 yds |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Exit Pupil: | 3.3 mm |
| Diopter Adjustment Range: | 3 dpt |
| Optical Coating: | GPObright |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Range Response Time: | 0.33 seconds |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Accuracy: | +/- 1 |
| Prism System: | Roof |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of German Precision Optics RANGETRACKER 1800 6x20mm Rangefinder
- GPObright high-transmission lens coatings
- Both line-of-sight and/or True-range adjusted angle distance readings
- Hyper-scan feature that provides three readings per second
- Target-seeker technology that offers best or last laser hits, and an outside temperature reading in Fahrenheit or Celsius
- The display is an HCLD system that allows up to 25 percent more light into the optical system, making it usable in low-light situations.
Package Contents:
- German Precision Optics RangeTracker 1800 6x20mm Rangefinder
- Hard Case
- Hand Strap
- Carabiner Ring
- Cleaning Cloth
German Precision Optics RANGETRACKER 1800 6x20mm Rangefinder Orderable Models
List of Orderable Models
- German Precision Optics RangeTracker 1800 6x20mm Rangefinder, Black, HLRF1800 , MPN: HLRF1800 , UPC: 852885007540 , Code: GPO-RF-GPORT1800-HLRF1800
German Precision Optics RANGETRACKER 1800 6x20mm Rangefinder Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- German Precision Optics RangeTracker 1800 6x20mm Rangefinder, Green, HLRF1801 , MPN: HLRF1801 , UPC: 852885007533 , Code: GPO-RF-GPORT1800-HLRF1801
