Tap Tap to Zoom
Code: GPO-RD-SPD3RD-RD100
MPN: RD100
UPC: 852885007830
Built for hunting or tactical use, the SPECTRAdot features high-efficiency power management with a battery runtime of up to 50,000 hours. Red dot illumination, measuring 3 MOA, also enables use of the SPECTRAdot in a variety of lighting conditions with 6 daytime and 5 nighttime settings![]()
| Manufacturer: | German Precision Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Magnesuim/Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Objective Window Size: | 22 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Adjustment Click Value: | 0.5 in at 100 yds |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Double HD |
| Optical Coating: | GPObright |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 50,000 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 2.54 in |
| Height: | 1.4 in |
| Weight: | 6.63 oz |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | GPObright |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |