Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- 5.56x45mm NATO
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- 4150 M4
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-7
- Gun Model:
- M4
- Included Accessories:
- A2 Birdcage Flash Hider
- Condition:
- New
- Handguard Length:
- 11 in
Code: 3Q0-UFH-556RFLVTL-GF16V11GFR556-KIT
MPN: GF16V11GFR556-KIT
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Rifle Lower Parts Kit, 5.56mm, 16in, Carbine , 4150 M4 Barrel, 1-7 Twist, 11in M-LOK Free Float Hand Guard, A2 Birdcage Flash Hider, Black
The Ghost Firearms Vital 5.56 Complete Upper Receiver w/ Rifle Lower Parts Kit is a high-quality kit that includes everything you need to complete your lower group. This Rifle Lower Parts Kit by Ghost Firearms is the same as the one we use to build our custom ARs, but we shaved a little weight by using the skeletonized upper to begin with. The Ghost Firearms Vital 5.56 Carbine Length Upper Receiver w/ Rifle Lower Parts Kit features a 16" M4 Carbine length barrel with a 1:7 twist and an 11" M-LOK free float handguard. Add the Ghost Firearms Vital 5.56mm Rifle Complete Upper Receiver w/ M-LOK Free Float Handguard onto your lower and you have a great combo that will have you shooting in no time!![]()
Specifications for Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Rifle Lower Parts Kit, 5.56mm, 16in, Carbine , 4150 M4 Barrel, 1-7 Twist, 11in M-LOK Free Float Hand Guard, A2 Birdcage Flash Hider, Black:
| Manufacturer: | Ghost Firearms |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | 4150 M4 |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Finish: | Matte |
| Color: | Black |
| Gun Model: | M4 |
| Handguard Length: | 11 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | A2 Birdcage Flash Hider |
Package Contents:
- Ghost Firearms Vital 5.56 Complete Upper Receiver w/Rifle Lower Parts Kit
Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Rifle Lower Parts Kit, 5.56mm, 16in, Carbine , 4150 M4 Barrel, 1-7 Twist, 11in M-LOK Free Float Hand Guard, A2 Birdcage Flash Hider, Black Orderable Models
List of Orderable Models
- Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Rifle Lower Parts Kit, 5.56mm, 16in, Carbine , 4150 M4 Barrel, 1-7 Twist, 11in M-LOK Free Float Hand Guard, A2 Birdcage Flash Hider, Black, GF16V11GFR556-KIT , MPN: GF16V11GFR556-KIT , Code: 3Q0-UFH-556RFLVTL-GF16V11GFR556-KIT