Tap Tap to Zoom
The Judge dot sight gives you a precision red or green dot sight that fits handguns with slimmer slides, like the Sig p365XL, Canik Elite SC, Glock 43X, or any RMSC red dot/Holosun K mount footprint or compatible adapter plate. Featuring a crisp 3 MOA dot reticle with adjustable windage and elevation, multiple brightness settings, and power-saving features that extend your battery life for up to 50,000 service hours, this Judge delivers justice in a small package that makes a big impact on your handguns performance. Get the gun optics you need from a brand you can trust when it matters most.![]()
| Manufacturer: | Gideon Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Objective Window Size: | 16x21 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Ion |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 41 mm |
| Width: | 35 mm |
| Height: | 24 mm |
| Weight: | 1 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |