Tap Tap to Zoom
Gitzo Series 2 Aluminum Quick Release Fluid Video Head G2380 has been discontinued by Gitzo and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripod Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Gitzo Series 2 Aluminum Quick Release Fluid Video Head G2380 is on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Gitzo Tripod Accessories.![]()
The G2380 fluid head is specifically designed for the new range of lightweight and compact camcorders used by advanced enthusiasts and professionals. Some specific features also make this head the ideal tool for photographers and bird watchers using long focal length lenses. First, pan and tilt locks and separate friction controls are positioned on the same side for ergonomic, fast and precise action. Second, the pan lock is based on a unique system that completely eliminates any unwanted movement at the moment of locking, making the G2380 ideal when exceptional targeting precision over very long distances is needed.
Specifications of Gitzo Series 2 Aluminum Quick Release Fluid Video Head G2380:
| bubble spirit level (no.):Â | Â 1 number |
| front tilt: |  -90° / +90° tilt range |
| height:Â | Â 5.31 in |
| independent pan lock:Â | Â yes |
| independent tilt lock:Â | Â yes |
| load capacity:Â | Â 11.02 lbs |
| material:Â | Â aluminum |
| pan bar - positions:Â | Â 1 number |
| pan bars included (no.):Â | Â 1 number |
| pan drag:Â | Â fluid cartridge with fixed drag |
| panoramic rotation: |  360 ° |
| plate type:Â | Â quick release - with 1/4-20" and 3/8" screws |
| quick release:Â | Â yes |
| series:Â | Â 2 |
| tilt drag:Â | Â fluid cartridge with fixed drag |
| weight:Â | Â 3.09 lbs |
We offer complete line of Gitzo Tripod Accessories. For our complete selection of products by Gitzo on sale please visit our Gitzo page. For more Tripod Accessories please visit our Tripod Accessories store section.