Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 6.5 in
- Overall Length:
- 11.4 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- Spring Steel
- Serrated:
- Sawback
- Handle Material:
- Polymer
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- FDE
Code: GL-KN1-CSNP162-KD039179
MPN: KD039179
UPC: 764503007118
Product Info for Glock Field Knife w/ Saw Back
The Glock Field Knife / Saw Back survival knife is a perfect addition to any tool kit, field pack or belt. Developed in close cooperation with Austrian Army Rangers, the no-nonsense GLOCK knife features a tough 6 1/2 inch carbon steel clip point blade and molded polymer hilt, tough enough to break windows or cut through the toughest tree limb, yet perfectly balanced for appropriate conditions. The one-piece polymer sheath is ideal for keeping the 3/16 inch blade protected. The set includes an integral retention system to keep your GLOCK knife secure during times of extreme activity. Fits up to 2-1/2in belt.![]()
Specifications for Glock Field Knife w/ Saw Back:
| Manufacturer: | Glock |
| Blade Length: | 6.5 in |
| Overall Length: | 11.4 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | Spring Steel |
| Serrated: | Sawback |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Polymer |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | FDE |
| Weight: | 7.13 oz |
Package Contents:
- Glock Field Knife w/ Saw Back
Glock Field Knife w/ Saw Back Orderable Models
List of Orderable Models
- Glock Field Knife w/ Saw Back, 6.5in, Spring Steel HRC 55, Drop Point, Plain/Saw Back Blade, FDE Polymer Handle, KD039179 , MPN: KD039179 , UPC: 764503007118 , Code: GL-KN1-CSNP162-KD039179