Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Glock Tactical Light
Equip your pistol with this Glock GTL10 Tactical Flashlight to illuminate your surroundings in the field. Glock built these Pistol Weapon Lights in a high-resistant polymer casing that's lightweight yet durable for use in challenging environments and demanding situations. The Glock GTL10 Tactical Weapon-Mounted Light is designed for law enforcement, and the 100m beam distance is plenty of ground to cover while searching for perps or discarded evidence. Enhance your vision at night by mounting this Glock Tactical Light (GTL10) to your handgun.![]()
Specifications for Glock Tactical Light:
| Manufacturer: | Glock |
| Light Output: | 70 lumens |
| Bulb Type: | Xenon |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 328 ft |
| Gun Make: | Glock |
| Finish: | Black |
| Battery Quantity: | 2 |
| Additional Features: | Waterproof |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Rail |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Width: | 1.22 in |
| Fit: | All Glock pistols |
| Laser Output: | 5 mW |
| Height: | 3.25 in |
| Water Resistant Mark: | 33 ft |
Features of Glock GTL10 Tactical Flashlight:
- High-resistant GLOCK polymer casing
- Xenon-technology electronics
- Ambidextrous "Soft Switch"
- Range: (m / ft) 100 / 328
- Fits all models with accessory rails
Package Contents:
- Glock GTL10 Tactical Weapon Light 3166
- Replacement bulb
- Batteries (2 Energizer CR123A Lithium)
- Instruction manual
- Hard storage case
Glock Tactical Light Orderable Models
List of Orderable Models
- Glock Tactical Light, CR123A, White, 70 Lumens, Black, TAC3166 , MPN: TAC 03166 , UPC: 764503031663 , Code: GL-FLW-TAC03166
- Glock Tactical Light, CR123A, Red, 70 Lumens, Black, TAC3680 , MPN: TAC 3680 , UPC: 764503036804 , Code: GL-FLW-TAC03166-TAC3680