Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.125 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Carbon Fiber
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Blue
- Hand:
- Right
- Color:
- Blue/Gray
Code: 6ED-KN-0E212D26-BHQ-71733
MPN: BHQ-71733
Prices and availability subject to change.
Product Info for Greg Lightfoot Knives Greg Lightfoot Custom Outlaw Flipper 3.125in Folding Knife
The Outlaw Flipper by Greg Lightfoot is an impressive medium sized folding knife with a solid, ergonomic build. This custom piece features a modified blade made from premium stainless steel with a hollow grind and asymmetrical swedge. Its handle is blue anodized titanium with carbon fiber inlays over an extended titanium backspacer with a bronze anodized finish. A flipper opener and plunge lock allow easy one-handed operation. Comes fitted with a bronzed Ti pocket clip with a blue accent.![]()
Specifications for Greg Lightfoot Knives Greg Lightfoot Custom Outlaw Flipper 3.125in Folding Knife:
| Manufacturer: | Greg Lightfoot Knives |
| Blade Length: | 3.125 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Carbon Fiber |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.16 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Hollow |
| Handle Color: | Blue |
| Weight: | 5.67 oz |
| Opening Method: | Flipper |
| Handle Length: | 4.625 in |
| Hand: | Right |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Blue/Gray |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Style: | Original |
| Size: | 7.75 in |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Greg Lightfoot Knives Greg Lightfoot Custom Outlaw Flipper 3.125in Folding Knife
Greg Lightfoot Knives Greg Lightfoot Custom Outlaw Flipper 3.125in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Greg Lightfoot Knives Greg Lightfoot Custom Outlaw Flipper Folding Knife, 3.125in, Stainless Steel, Drop Point Blade, Carbon Fiber, Titanium, Blue Handle, Blue/Gray, 7.75 inch, BHQ-71733 , MPN: BHQ-71733 , Code: 6ED-KN-0E212D26-BHQ-71733


























































