Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Color:
- Obsidian Black
- Pack Volume:
- 100 liters
- Length:
- 31 in
- Capacity:
- 100 liters
- Height:
- 17.5 in
- Width:
- 14.5 in
Code: Z27-DB0-AL01-147932-0413
MPN: 147932-0413
UPC: 190207098419
Product Info for Gregory Alpaca 100L Duffel Bag
Bring it all and then some with the 100-liter Alpaca. Built for extended traveling and when you need to fit extra-large items into a premium, dependable![]()
duffle. The recycled polyester and weather resistant materials stand up against whatever elements you may encounter.
Specifications for Gregory Alpaca 100L Duffel Bag:
| Manufacturer: | Gregory |
| Size: | One Size |
| Color: | Obsidian Black |
| Pack Application: | Hiking |
| Pack Volume: | 100 liters |
| Fabric/Material: | 900D Polyester |
| Length: | 31 in |
| Capacity: | 100 liters |
| Height: | 17.5 in |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Hiking |
| Width: | 14.5 in |
| Weight: | 3.92 lb |
| Wheels: | No |
| Pack Type: | Duffel Bag |
| Pack Loading: | Top |
Features of Gregory Alpaca 100L Duffel Bag
- Water-resistant, TPU-coated, recycled polyester ripstop fabric with heavy-duty 900 denier construction for durability.
- Included packing cube with see-through mesh top for travel friendly organization.
- Expandable end zippered pocket keeps dirty gear and clothes separate from the contents in the main compartment.
- Large U-Zip opening with smooth-action #10 YKK zipper.
- Oversized T-Grip zipper pullers for maximum leverage on the main zippered opening.
- Removable, padded shoulder straps allow the duffel to be carried like a backpack, and be stored away when not in usehree layer padded bottom, with internal coating, provides all around weather and abrasion resistance
- Reinforced carry straps with internal fiberglass rod to evenly distribute weight and prevent pinching on your hands.
- Exterior webbing daisy chains provide a quick spot to attach gear, and to securely lash down the bag.
- Interior zippered mesh pocketing keep smaller items separate and organized.
Package Contents:
- Gregory Alpaca 100L Duffel Bag
Gregory Alpaca 100L Duffel Bag Orderable Models
List of Orderable Models
- Gregory Alpaca 100L Duffel Bag, Obsidian Black, One Size, 147932-0413 , MPN: 147932-0413 , UPC: 190207098419 , Code: Z27-DB0-AL01-147932-0413