Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Color:
- Slate Blue
- Pack Volume:
- 50 liters
- Condition:
- New
- Length:
- 24.5 in
- Height:
- 10.5 in
- Width:
- 14 in
Code: Z27-DB0-ALP08-149397-E264
MPN: 149397-E264
UPC: 190207105278
Product Info for Gregory Alpaca 50L Wide Mouth Duffel Bag
Soft case storage with a framed zippered access opening that pops and stays open, giving wide unbarred access to the interior. The inside features mesh pockets with a large padded main compartment designed to suit your gear organization needs. The substantial size accommodates larger items like tents and camp chairs, while the detachable shoulder straps add functionality and versatility.![]()
Specifications for Gregory Alpaca 50L Wide Mouth Duffel Bag:
| Manufacturer: | Gregory |
| Size: | One Size |
| Color: | Slate Blue |
| Pack Application: | Travel |
| Pack Volume: | 50 liters |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Blended Recycled Polyester, Alloy Steel Frame |
| Length: | 24.5 in |
| Height: | 10.5 in |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Travel |
| Width: | 14 in |
| Weight: | 2.6 lb |
| Pack Type: | Duffel Bag |
| Pack Loading: | Top |
Features of Gregory Alpaca 50L Wide Mouth Duffel Bag
- Framed zippered opening with large T-Grip pullers and an oversized #10 YKK zipper
- Padded construction throughout to keep gear protected
- Structured sides and hinged top opening provide wide-open access to the massive storage space inside
- Interior mesh pocketing is positioned at the top to keep quick access items visible and easy to access
- Interior pockets include a discreet zippered pocket with key clip, and dual end stuff pockets for clean organization
- Top padded handles for comfortable carry and easy opening
- End grab handles allow you to carry the bag either open or closed
- Included padded shoulder strap attaches to molded, tuck-away loops for a more comfortable carry under heavy loads
- Reflective gear loops on all sides to easily spot in the dark
- Designed to last, and backed by Gregory's lifetime warranty
Package Contents:
- Gregory Alpaca 50L Wide Mouth Duffel Bag
Gregory Alpaca 50L Wide Mouth Duffel Bag Orderable Models
List of Orderable Models
- Gregory Alpaca 50L Wide Mouth Duffel Bag, Slate Blue, One Size, 149397-E264 , MPN: 149397-E264 , UPC: 190207105278 , Code: Z27-DB0-ALP08-149397-E264
Gregory Alpaca 50L Wide Mouth Duffel Bag Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Gregory Alpaca 50L Wide Mouth Duffel Bag, Mirage Tan, One Size, 149397-A269 , MPN: 149397-A269-DMO , Code: Z27-DB0-ALP08-149397-A269-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Gregory Alpaca 50L Wide Mouth Duffel Bag, Slate Blue, One Size, 149397-E264 , MPN: 149397-E264-DMO , Code: Z27-DB0-ALP08-149397-E264-DMO-OB-A
- Gregory Alpaca 50L Wide Mouth Duffel Bag, Mirage Tan, One Size, 149397-A269 , MPN: 149397-A269 , UPC: 190207105261 , Code: Z27-DB0-ALP08-149397-A269