Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:


Product Info for Gregory Citro 30L Daypack - Men's
Sunglasses QuickStow System. QuickStow system on shoulder harness for a secure, scratch free way to store your sunglasses. SpeedClip hydration hanger. Quick attach hydration hanger system is compatible with Gregory's 3D Hydro reservoir. VaporSpan Ventilated Backpanel. VaporSpan ventilated suspension with moisture-wicking mesh and ActiveFlex harness![]()
Specifications for Gregory Citro 30L Daypack - Men's:
| Manufacturer: | Gregory |
| Size: | One Size |
| Gender: | Male |
| Maximum Loading Weight: | 25 lb |
| Weight: | 2.09 lb |
| Pack Application: | Hiking |
| Pack Type: | Large Day Pack |
| Capacity: | 30 liters |
| Pack Volume: | 30 liters |
| Hydration Compatible: | Yes - Bladder Not Included |
| Fabric/Material: | 100% Nylon |
| Body Material: | 210D Honeycomb CryptoRip Nylon / 420D High Density Nylon |
| Age Group: | Adults |
| Pack Loading: | Top |
| Hipbelt Size: | 28 - 48 in |
Features of Gregory Citro 30 Daypack - Men's
- VaporSpan ventilated suspension with moisture-wicking mesh and perimeter alloy frame
- Perforated shoulder harness with sternum strap featuring integrated safety whistle
- 3D cradle padded hipbelt with large zippered pockets
- Internal hydration sleeve with SpeedClip hydration hanger compatible with Gregory's 3D Hydro reservoir (reservoir not included)
- Top zippered pocket and interior mesh zippered security pocket
- Front stretch and dual side mesh pockets for quick storage
- Trekking pole / tool attachment point with bungee closure system
- Custom comfort-grip molded zipper pulls
Package Contents:
- Gregory Citro 30 Daypack - Men's
Gregory Citro 30L Daypack - Men's Orderable Models
List of Orderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Gregory Citro 30L Daypack - Men's, Brick Red, One Size, 126880-1129 , MPN: 126880-1129-DMO , Code: Z27-BP4-GRE0249-126880-1129-DMO-OB-A
- Gregory Citro 30L Daypack - Men's, Brick Red, One Size, 126880-1129 , MPN: 126880-1129 , UPC: 190207078237 , Code: Z27-BP4-GRE0249-126880-1129
- Gregory Citro 30L Daypack - Men's, Ozone Black, One Size, 126880-7416 , MPN: 126880-7416 , UPC: 190207078244 , Code: Z27-BP4-GRE0249-126880-7416
Gregory Citro 30L Daypack - Men's Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Gregory Citro 30L Daypack - Men's, Ozone Black, One Size, 126880-7416 , MPN: 126880-7416-DMO , Code: Z27-BP4-GRE0249-126880-7416-DMO-OB-A
- Gregory Citro 30 Daypack - Men's, Reflex Blue, 126880-0602 , MPN: 126880-0602 , UPC: 190207047240 , Code: Z27-BP4-GRE0249-126880-0602
- Gregory Citro 30 Daypack - Men's, Smoke Grey, 126880-B107 , MPN: 126880-B107 , UPC: 190207047233 , Code: Z27-BP4-GRE0249-126880-B107
- Gregory Citro 30 Daypack - Men's, Vivid Red, 126880-1898 , MPN: 126880-1898 , UPC: 190207047257 , Code: Z27-BP4-GRE0249-126880-1898
- Gregory Citro 30 Pack-Galaxy Black , MPN: 77862-2576 , UPC: 190207004038 , Code: Z27-BP4-GRE0249-345914
- Gregory Citro 30 Pack-Tahoe Blue , MPN: 77862-C221 , UPC: 190207004045 , Code: Z27-BP4-GRE0249-345915
- Gregory Citro 30 Pack-Mineral Yellow , MPN: 77862-1561 , UPC: 190207003499 , Code: Z27-BP4-GRE0249-345916
- Shed, Gregory Citro 30 3D-Hyd, Ctahoe Blue, One Size, S77862-C221-DEMO , MPN: S77862-C221-SHED , Code: Z27-BP4-GRE0249-S77862-C221-DEMO