Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:






Product Info for Gregory Nano 16L Daypack
This versatile pack with a stylish outdoor design is perfect for quick hikes or weekend trips. The easy-access top zippered pocket keeps your smaller items organized while the drawstring closure allows you to pack that extra layer.![]()
Specifications for Gregory Nano 16L Daypack:
| Manufacturer: | Gregory |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Maximum Loading Weight: | 15 lb |
| Weight: | 0.9 lb |
| Pack Application: | Hiking, Backpacking, Everyday Carry |
| Pack Type: | Medium Day Pack |
| Capacity: | 16 liters |
| Pack Volume: | 16 liters |
| Hydration Bladder Capacity: | Yes |
| Hydration Compatible: | Yes |
| Fabric/Material: | 100% Nylon |
| Body Material: | 210D Honeycomb CryptoRip HD Nylon |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 9 in |
| Width: | 7 in |
| Height: | 18 in |
| Pockets: | Yes |
| Pack Loading: | Top |
| Hipbelt Size: | 48 in |
| Reflective/High Visible: | Yes |
| Lining Material: | Polyester |
| Fastener/Closure Type: | Drawcord |
Features of Gregory Nano 16L Daypack
- Airmesh breathable shoulder harnesses with one-handed sternum strap buckle and hydration routing loops
- Breathable die-cut backpanel
- Reflective webbing loops for visibility
- Quick-Pull drawcord closure with large reflective webbing puller
- Top zippered pocket with key clip and center buckle closure
- Side stretch mesh pocket for water bottles and quick storage
- Internal hydration sleeve with universal reservoir hanger and hydration port
- Custom comfort-grip molded zipper pulls
Package Contents:
- Gregory Nano 16L Daypack
Gregory Nano 16L Daypack Orderable Models
List of Orderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Gregory Nano 16L Daypack - Men's, Moab Tan, One Size, 153056-A546 , MPN: 153056-A546-DMO , Code: Z27-BP4-GR571RY-153056-A546-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Gregory Nano 16L Daypack - Men's, Optic Black, One Size, 153056-9974 , MPN: 153056-9974-DMO , Code: Z27-BP4-GR571RY-153056-9974-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Gregory Nano 16L Daypack - Men's, Rio Blue, One Size, 153056-A544 , MPN: 153056-A544-DMO , Code: Z27-BP4-GR571RY-153056-A544-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Gregory Nano 16L Daypack - Men's, Spark Navy, One Size, 153056-8885 , MPN: 153056-8885-DMO , Code: Z27-BP4-GR571RY-153056-8885-DMO-OB-A
- Gregory Nano 16L Daypack - Men's, Moab Tan, One Size, 153056-A546 , MPN: 153056-A546 , UPC: 190207119237 , Code: Z27-BP4-GR571RY-153056-A546
- Gregory Nano 16L Daypack - Men's, Optic Black, One Size, 153056-9974 , MPN: 153056-9974 , UPC: 190207119091 , Code: Z27-BP4-GR571RY-153056-9974
- Gregory Nano 16L Daypack - Men's, Rio Blue, One Size, 153056-A544 , MPN: 153056-A544 , UPC: 190207119213 , Code: Z27-BP4-GR571RY-153056-A544
- Gregory Nano 16L Daypack, Sage White, One Size, 153056-A797 , MPN: 153056-A797 , UPC: 190207138429 , Code: Z27-BP4-GR571RY-153056-A797
- Gregory Nano 16L Daypack - Men's, Spark Navy, One Size, 153056-8885 , MPN: 153056-8885 , UPC: 190207119107 , Code: Z27-BP4-GR571RY-153056-8885
- Gregory Nano 16L Daypack, Terrain Green, One Size, 153056-9304 , MPN: 153056-9304 , UPC: 190207136357 , Code: Z27-BP4-GR571RY-153056-9304
Gregory Nano 16L Daypack Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Gregory Nano Daypack 16L, Meridian Teal, One Size, 111497-7410 , MPN: 111497-7410 , UPC: 190207023183 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-7410
- Gregory Nano Daypack 16L, Mantis Green, One Size, 111497-7412 , MPN: 111497-7412 , UPC: 190207023190 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-7412
- Gregory Nano Daypack 16L, Fiery Red, One Size, 111497-7413 , MPN: 111497-7413 , UPC: 190207023206 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-7413
- Gregory Nano 16 Daypack, Mirage Blue, 111497-4683 , MPN: 111497-4683 , UPC: 190207044287 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-4683
- Gregory Nano 16 Daypack, Fennel Green, 111497-1333 , MPN: 111497-1333 , UPC: 190207044270 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-1333
- Gregory Nano 16 Daypack, Bordeaux Reflective, One Size, 111497-9182 , MPN: 111497-9182 , UPC: 190207065015 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-9182
- Gregory Nano 16 Daypack, Calypso Teal, One Size, 111497-5614 , MPN: 111497-5614 , UPC: 190207065008 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-5614
- Gregory Nano 16 Daypack, Cobalt Blue, One Size, 111497-1217 , MPN: 111497-1217 , UPC: 190207064995 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-1217
- Gregory Nano 16 Daypack, Burnished Orange, 111497-4844 , MPN: 111497-4844 , UPC: 190207044294 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-4844
- Gregory Nano 16 Daypack, Eclipse Black, 111497-7406 , MPN: 111497-7406 , UPC: 190207023176 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-7406
- Gregory Nano 16L Daypack, Bright Navy, One Size, 111497-D243 , MPN: 111497-D243 , UPC: 190207077667 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-D243
- Gregory Nano 16L Daypack, Burnt Amber, One Size, 111497-2330 , MPN: 111497-2330 , UPC: 190207079258 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-2330
- Gregory Nano 16 Daypack, Black Woodland Camo, One Size, 111497-9183 , MPN: 111497-9183 , UPC: 190207065022 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-9183
- Gregory Nano 16 Daypack, Spark Orange, One Size, 111497-0626 , MPN: 111497-0626 , UPC: 190207064988 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-0626
- Gregory Nano 16 Daypack, Techno Black, One Size, 111497-9969 , MPN: 111497-9969 , UPC: 190207088755 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-9969
- Gregory Nano 16 Daypack, Tropical Forest, One Size, 111497-9236 , MPN: 111497-9236 , UPC: 190207072204 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-9236
- Gregory Nano 16 Daypack, Blaze Green, One Size, 111497-9970 , MPN: 111497-9970 , UPC: 190207088762 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-9970
- Gregory Nano 16 Daypack, Hornet Yellow, 111497-A263 , MPN: 111497-A263 , UPC: 190207102031 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-A263
- Gregory Nano 16 Daypack, Icon Teal, One Size, 111497-9971 , MPN: 111497-9971 , UPC: 190207088779 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-9971
- Gregory Nano 16 Daypack, Obsidian Black, One Size, 111497-0413 , MPN: 111497-0413 , UPC: 190207064971 , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-0413
- Gregory Nano 16L Daypack, Chalk White, One Size, 153056-A545 , MPN: 153056-A545 , UPC: 190207119220 , Code: Z27-BP4-GR571RY-153056-A545
- Open Box, Dealer Demo, Gregory Nano 16 Daypack, Techno Black, One Size, 111497-9969 , MPN: 111497-9969-DMO , Code: Z27-BP4-GR571RY-111497-9969-DMO-OB-A