Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:





Product Info for Gregory Nano 20L Daypack
Designed in the mountains and ready for travel, the Nano 2 is built with a breathable backpanel and padded shoulder straps for all-day comfort. The quick access pocketing and separated hydration sleeve that can fit a laptop or tablet make it a versatile do-it-all daypack.![]()
Specifications for Gregory Nano 20L Daypack:
| Manufacturer: | Gregory |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Maximum Loading Weight: | 25 lb |
| Weight: | 1.2 lb |
| Pack Application: | Hiking, Everyday Carry |
| Pack Type: | Medium Day Pack |
| Capacity: | 20 liters |
| Hydration Compatible: | Yes |
| Fabric/Material: | 50% Polyester/50% Nylon |
| Body Material: | Nylon/Polyester |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 11 in |
| Width: | 7.5 in |
| Height: | 20.5 in |
| Pockets: | Yes |
| Pack Loading: | Top |
| Lining Material: | Polyester |
| Reflective/High Visible: | Yes |
| Fastener/Closure Type: | Zipper |
Features of Gregory Nano 20L Daypack
- Padded airmesh shoulder harnesses with one-handed sternum strap buckle and hydration routing loops
- Breathable die-cut backpanel and removable webbing hipbelt
- Custom comfort-grip molded zipper pulls
- Front stretch mesh pocket for gear overflow and organization with secure buckle closure
- Large, zippered accessed main compartment and dual compression straps with quick release buckles
- Quick access zippered front pocket with key hook and organization sleeves
- Dual side mesh pockets for water bottles and quick storage
- Reflective webbing loops for visibility and front light loop
Package Contents:
- Gregory Nano 20L Daypack
Gregory Nano 20L Daypack Orderable Models
List of Orderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Gregory Nano 20L Daypack - Men's, Optic Black, One Size, 153058-9974 , MPN: 153058-9974-DMO , Code: Z27-BP4-GR587RY-153058-9974-DMO-OB-A
- Gregory Nano 20L Daypack - Men's, Moab Tan, One Size, 153058-A546 , MPN: 153058-A546 , UPC: 190207119336 , Code: Z27-BP4-GR587RY-153058-A546
- Gregory Nano 20L Daypack - Men's, Optic Black, One Size, 153058-9974 , MPN: 153058-9974 , UPC: 190207119299 , Code: Z27-BP4-GR587RY-153058-9974
- Gregory Nano 20L Daypack - Men's, Rio Blue, One Size, 153058-A544 , MPN: 153058-A544 , UPC: 190207119312 , Code: Z27-BP4-GR587RY-153058-A544
- Gregory Nano 20L Daypack - Men's, Spark Navy, One Size, 153058-8885 , MPN: 153058-8885 , UPC: 190207119305 , Code: Z27-BP4-GR587RY-153058-8885
- Gregory Nano 20L Daypack, Terrain Green, One Size, 153058-9304 , MPN: 153058-9304 , UPC: 190207136418 , Code: Z27-BP4-GR587RY-153058-9304
Gregory Nano 20L Daypack Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Gregory Nano Daypack 20L, Meridian Teal, One Size, 111499-7410 , MPN: 111499-7410 , UPC: 190207023268 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-7410
- Gregory Nano Daypack 20L, Fiery Red, One Size, 111499-7413 , MPN: 111499-7413 , UPC: 190207023282 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-7413
- Gregory Nano Daypack 20L, Mantis Green, One Size, 111499-7412 , MPN: 111499-7412 , UPC: 190207023275 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-7412
- Gregory Nano 20 Daypack, Bordeaux Reflective, One Size, 111499-9182 , MPN: 111499-9182 , UPC: 190207065138 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-9182
- Gregory Nano 20 Daypack, Mirage Blue, 111499-4683 , MPN: 111499-4683 , UPC: 190207044348 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-4683
- Gregory Nano 20 Daypack, Calypso Teal, One Size, 111499-5614 , MPN: 111499-5614 , UPC: 190207065121 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-5614
- Gregory Nano 20 Daypack, Cobalt Blue, One Size, 111499-1217 , MPN: 111499-1217 , UPC: 190207065114 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-1217
- Gregory Nano 20 Daypack, Spark Orange, One Size, 111499-0626 , MPN: 111499-0626 , UPC: 190207065107 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-0626
- Gregory Nano 20L Daypack, Bright Navy, One Size, 111499-D243 , MPN: 111499-D243 , UPC: 190207077742 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-D243
- Gregory Nano 20L Daypack, Burnt Amber, One Size, 111499-2330 , MPN: 111499-2330 , UPC: 190207079272 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-2330
- Gregory Nano 20 Daypack, Black Woodland Camo, One Size, 111499-9183 , MPN: 111499-9183 , UPC: 190207065145 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-9183
- Gregory Nano 20 Daypack, Burnished Orange, 111499-4844 , MPN: 111499-4844 , UPC: 190207044355 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-4844
- Gregory Nano 20 Daypack, Eclipse Black, 111499-7406 , MPN: 111499-7406 , UPC: 190207023251 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-7406
- Gregory Nano 20 Daypack, Fennel Green, 111499-1333 , MPN: 111499-1333 , UPC: 190207044331 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-1333
- Gregory Nano 20 Daypack, Blaze Green, One Size, 111499-9970 , MPN: 111499-9970 , UPC: 190207088878 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-9970
- Gregory Nano 20 Daypack, Obsidian Black, One Size, 111499-0413 , MPN: 111499-0413 , UPC: 190207065091 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-0413
- Gregory Nano 20 Daypack, Icon Teal, One Size, 111499-9971 , MPN: 111499-9971 , UPC: 190207088885 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-9971
- Gregory Nano 20 Daypack, Techno Black, 111499-9969 , MPN: 111499-9969 , UPC: 190207096408 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-9969
- Gregory Nano 20 Daypack, Hornet Yellow, 111499-A263 , MPN: 111499-A263 , UPC: 190207102154 , Code: Z27-BP4-GR587RY-111499-A263