Tap Tap to Zoom
- Color:
- Copper
- Finish:
- Copper
- Fabric/Material:
- 416R Stainless Steel
- Barrel Length:
- 5 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- Yes
- Caliber:
- 9mm Luger
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 17
- Model Generation:
- 3, 4
- Weight:
- 5 oz
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
Code: 2VP-PTB-GGP17C-BARREL-G17-T-COP
MPN: BARREL-G17-T-COP
UPC: 850048947559
Product Info for Grey Ghost Precision GGP 17 Glock 17 Threaded Pistol Barrel
Fabricated to be a superb item for nearly any individual, we are certain you'll enjoy the Grey Ghost Precision GGP 17 Glock 17 Threaded Pistol Barrel.![]()
Established working with several of the very most robust and dependable components in existence, these Pistol Barrels via Grey Ghost Precision will present you with a product that will give you a great deal of dependability.
Grey Ghost Precision has been making top quality products for a very long time, and the Grey Ghost Precision GGP 17 Glock 17 Threaded Pistol Barrel is their very own manner of revealing just how much they care.
Here at OpticsPlanet, we make it our responsibility to obtain the best product for all of your needs, and presenting the Grey Ghost Precision GGP 17 Glock 17 Threaded Pistol Barrel is one thing that we're delighted to offer.
Specifications for Grey Ghost Precision GGP 17 Glock 17 Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Grey Ghost Precision |
| Color: | Copper |
| Finish: | Copper |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Barrel Length: | 5 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | Yes |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 17 |
| Model Generation: | 4, 3 |
| Weight: | 5 oz |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
Features of GGP 17 Glock 17 Threaded Pistol Barrel:
- Match Grade drop in barrel
- Final dimension of +/- 0.003in for consistent accuracy
- Compatible with Gen 1-4
- SAAMI spec. 9mm Match chambers
Package Contents:
- Grey Ghost Precision GGP 17 Glock 17 Threaded Pistol Barrel
Grey Ghost Precision GGP 17 Glock 17 Threaded Pistol Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Grey Ghost Precision Match Threaded Pistol Barrel, Glock 17 Gen 3-4, 9mm, 1-10 Twist, 1/2x28, 416R Stainless Steel, Copper, BARREL-G17-T-COP , MPN: BARREL-G17-T-COP , UPC: 850048947559 , Code: 2VP-PTB-GGP17C-BARREL-G17-T-COP