Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for Grey Ghost Precision Match SIG P320 Full Size Threaded Pistol Barrel
Our match barrel offerings are focused on increasing accuracy without the need for gunsmith fitting or gun alterations. Superior long-lasting durability is engineered into every part we produce. The GGX barrel is designed to be the core of your new handguns precision. All precision barrel components are machined with precision tolerances to allow you to easily install your new handguns and get back to shooting. However, with great performance comes great responsibility. A manufacturers responsibility is to provide a product that is sufficiently crafted, and of sufficient quality, to minimize the risk of damage to you and your family. Grey Ghost Precisions goal is to provide a product that will provide great performance with minimum hassle. We achieve this by only offering parts from primary manufacturers that we trust, and have a proven history of doing so. This attention to detail is why you can find almost any part in our store, at a greatly reduced cost. Each Grey Ghost Precision barrel is machined with a minimum amount of material for optimal performance. These barrels have a black nitride finish, for excellent durability without weakening their performance.![]()
• Non-Threaded Length: 4.75"
• Threaded Length: 5.5"
To be used with brass, factory loaded ammunitionÂ
*Not Compatible With Loaded Chamber Indicator*
Note: Is not compatible with P320 X5 slides due to the X5 barrel profile. If installing on an X5 grip module, a standard full size slide must be used with this barrel.
Specifications for Grey Ghost Precision Match SIG P320 Full Size Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Grey Ghost Precision |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Barrel Length: | 5.5 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | Yes |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P320 |
| Weight: | 5 oz |
| Condition: | New |
| Gun Frame Size: | Full Size |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
Package Contents:
- Grey Ghost Precision Match SIG P320 Full Size Threaded Pistol Barrel
Grey Ghost Precision Match SIG P320 Full Size Threaded Pistol Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Grey Ghost Precision Match Threaded Pistol Barrel, SIG P320 Full Size, 9mm, 5.5 inch, 1-10 Twist, 1/2 x 28 Thread, Non Coated, Stainless Steel, BARREL-P320-F-T-NC , MPN: BARREL-P320-F-T-NC , UPC: 850048947801 , Code: 2VP-PTB-GGP15PS-BARREL-P320-F-T-NC
- Grey Ghost Precision Match Threaded Pistol Barrel, SIG P320 Full Size, 9mm, 5.5 inch, 1-10 Twist, 1/2 x 28 Thread, Nitride Finish, Black, BARREL-P320-F-T-BN , MPN: Barrel-P320-F-T-BN , UPC: 850013536153 , Code: 2VP-PTB-GGP15PS-BARREL-P320-F-T-BN
Grey Ghost Precision Match SIG P320 Full Size Threaded Pistol Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Grey Ghost Precision Match Threaded Pistol Barrel, SIG P320 Full Size, 9mm, 5.5 inch, 1-10 Twist, 1/2 x 28 Thread, Nitride Finish, Black, BARREL-P320-F-T-BN , MPN: Barrel-P320-F-T-BN-EDEMO , Code: 2VP-PTB-GGP15PS-BARREL-P320-F-T-BN-EDEMO-RE-A