Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Sensor Resolution:
- 1280x1024 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Condition:
- Factory DEMO
Code: 5VS-TCL-GS01CO-TB1250LP-DEMO-OB-A
MPN: TB1250LP-DEMO
Product Info for Guide USA TB Series 1250 LRF PRO Thermal Clip-On
The TB 1250 LRF Pro is the world's first clip-on featuring a HD thermal sensor with a 12801024 resolution. It is equipped with a 50mm germanium lens and an integrated laser rangefinder.![]()
Introducing the TB LRF Pro Series: the perfect fusion of precision, portability, and cutting-edge innovation. After a complete hardware upgrade and advanced software optimization, this series delivers top-tier performance in a lightweight, professional design.
With an ultra-long-range laser rangefinder reaching up to 1,600 yard, dual batteries for extended usage, and a full HD AMOLED display that offers stunning, detailed visuals, the TB LRF Pro Series sets a new standard in performance. Plus, intelligent features like image tracking and automatic shot recording ensure youre always ahead of the game. Experience the power of technology with the TB LRF Pro Series!
The Clip-ON TB 1250 LRF Pro can be mounted using GARTA435-XX bell mounts or the TBPICA19 Picatinny mount, both available on the Optics Planet website.
Note: "XX" corresponds to the outer objective diameter of your daylight riflescope.
Specifications for Guide USA TB Series 1250 LRF PRO Thermal Clip-On:
| Manufacturer: | Guide USA |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Sensor Resolution: | 1280x1024 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Life: | 6 hours |
| Length: | 6.34 in |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 3.82 in |
| Weight: | 21.76 oz |
| Condition: | Factory DEMO |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 18 mK NETD |
| Illumination Color: | Black, White, Red, Green, Sepia, Blue |
| Display Type: | AMOLED |
| Display Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Range of Detection: | 2800 yds |
| Field of View, Angle: | 14 - 17.5 degrees |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Eye Relief: | 20 mm |
| Condition Details: | Open Box |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Condition Quality: | Like New |
| Display Size: | 0.39in |
Features of Guide USA TB Series 1250 LRF PRO Thermal Clip-On
- Upgraded detector
- Rugged and Durable
- Laser rangefinder
Package Contents:
- Guide USA TB Series 1250 LRF PRO Thermal Clip-On
- Battery charger
- 18650 battery x 2
- 5V2A adapter (US Britain Australia and Europe)
- USB Type-C cable
- Quick use guide
- Warranty card
Guide USA TB Series 1250 LRF PRO Thermal Clip-On Orderable Models
List of Orderable Models
- DEMO, Guide USA TB Series 1250 LRF PRO Thermal Clip On, TB1250LP , MPN: TB1250LP-DEMO , Code: 5VS-TCL-GS01CO-TB1250LP-DEMO-OB-A
Guide USA TB Series 1250 LRF PRO Thermal Clip-On Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Guide USA TB Series 1250 LRF PRO Thermal Clip On, TB1250LP , MPN: TB1250LP , UPC: 6970883551682 , Code: 5VS-TCL-GS01CO-TB1250LP