Tap Tap to Zoom
Code: 5VS-TCL-GS05CO-TB630
MPN: TB630
UPC: 6970883551491
Buy Together and Save
The TB Series redefines the balance between precision and portability, making it the ultimate tool for your hunting adventures. Its advanced magnesium alloy housing not only enhances accuracy but also reduces weight, making it over 20 percent lighter than similar products.![]()
Designed for convenience, its more compact than our previous clip-on models, ensuring easy handling without compromising performance. The Full-HD AMOLED display delivers a wider viewing angle and richer, more vibrant colors, bringing every detail to life.
Lightweight, compact, and packed with innovation, the TB 630 is your perfect companion for a seamless and enjoyable hunting experience.
| Manufacturer: | Guide USA |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Sensor Resolution: | 640x480 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Life: | 10 hours |
| Length: | 128 mm |
| Width: | 79 mm |
| Height: | 79 mm |
| Weight: | 15.5 oz |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 20 mK NETD |
| Illumination Color: | Sepia, Black, Red, Green, White, Blue |
| Display Size: | 0.39in |
| Field of View, Angle: | 11.2 - 14.9 degrees |
| Display Type: | AMOLED |
| Range of Detection: | 1950 yds |
| Display Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Water Resistance Level: | IP68 |