Tap Tap to Zoom
Read More...
- Battery Quantity:
- 1
Code: 5VS-HS-TL3313-TL450
MPN: TL450
UPC: 6970883551231
Product Info for Guide USA TL Series TL450 3.3-13.2x50mm Fusion Monocular and Range Finder
The TL Series is the first multispectral fusion thermal monocular of Guide Sensmart whose all-in-one design meets the needs of all-day and all-weather observation. Equipped with a 12m high-end thermal sensor, 19201080 CMOS sensor and 19201080 AMOLED display, the TL Series offers significantly sharp and richly contrasted images with an integrated laser rangefinder with up to 600m accurate ranging. Integrated with a built-in GPS, laser rangefinder, and gyroscope, target latitude and longitude, target distance, and device angle information can be obtained for quick aiming.![]()
Specifications for Guide USA TL Series TL450 3.3-13.2x50mm Fusion Monocular and Range Finder:
| Manufacturer: | Guide USA |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Battery Life: | 5 hours |
| Battery Type: | 18650 |
| Field of View, Angle: | 5.5 - 4.1 degrees |
| Operating Temperature: | -20 - 50 Celsius |
| Exit Pupil: | 15 mm |
| Length: | 7.75 in |
| Height: | 3.67 in |
| Width: | 2.85 in |
| Weight: | 337 g |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Quantity: | 1 |
Features of Guide USA TL Series TL450 3.3-13.2x50mm Fusion Monocular and Range Finder
- 5 Hours Working Hours
- Day And Night Use Thermal+Digital
- Laser Range Finder
- Gps Target Positioning
Package Contents:
- Guide USA TL Series TL450 3.3-13.2x50mm Fusion Monocular and Range Finder
- Lens Cover And Lanyard
- Wrist Strap
- Eye Mask
- Battery Charger
- Single 18650 Battery
- Usb Type-C Cable
- Quick Use Guide
- Warranty Card
Guide USA TL Series TL450 3.3-13.2x50mm Fusion Monocular and Range Finder Orderable Models
List of Orderable Models
- Guide USA TL Series TL450 3.3-13.2x50mm Fusion Monocular and Range Finder. 400x300, Black, TL450 , MPN: TL450 , UPC: 6970883551231 , Code: 5VS-HS-TL3313-TL450