Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 5VS-THR-GS09RS-TR430-A
MPN: TR430-A
UPC: 6970883552092
Buy Together and Save
Product Info for Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope
The TR Series is a compact thermal imaging riflescope imagined with intuitive ergonomics, high shock resistance and a rugged and durable body.![]()
The TR 430-A is equipped with a 35mm germanium lens and a 400x300 resolution thermal sensor with a 25mK NETD, it has a detection range of 1950 yards, and a base magnification of 3.3X.
Specifications for Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope:
| Manufacturer: | Guide USA |
| Color: | Black |
| Magnification: | 3.3 - 13.2 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Sensor Resolution: | 400x300 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Illumination Color: | Sepia, Black, White, Blue, Red, Green |
| Eye Relief: | 48 mm |
| Field of View, Angle: | 5.9 - 7.8 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Range of Detection: | 1950 yds |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Life: | 8 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 8.11 in |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 2.6 in |
| Weight: | 19.93 oz |
| Package Type: | Box |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 25 mK NETD |
| Display Size: | 0.39in |
| Shockproof: | Yes |
| Display Type: | AMOLED |
Features of Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope
- Screen freeze for easy zeroing
- Enhansed Thermal Sensor
- Ballistic Calculation
- Customizable Reticle
- Quick-release scope mount
- Capturing photos and videos with audio
Package Contents:
- Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope
- Quick-release scope mount
- Type-C cable
- 5V2A adapter (US Britain Australia and Europe)
- 18650 battery
- Battery charger
- Lens cover
- Eye mask
- Quick start guide
- Warranty card
Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope, 50 Hz, 400x300, TR430-A , MPN: TR430-A , UPC: 6970883552092 , Code: 5VS-THR-GS09RS-TR430-A