Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Condition:
- Used
- Condition Quality:
- Good
- Condition Details:
- Wrong Product
Code: 5VS-THR-GS07RS-TU651LRF-A-EDEMO-WP-C
MPN: TU651LRF-A-EDEMO
Product Info for Guide USA TU Series 651 LRF-A 3-23.6x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope
Introducing the TU651LRF-A a game-changer in hunting optics. Combining precision, innovation, and sleek design, this advanced scope features a built-in laser rangefinder that accurately detects targets up to an impressive 1,600 yards, giving hunters the confidence for perfect shots every time.![]()
The Gen3 raises the bar with a larger display for an enhanced viewing experience, an integrated ballistic calculator for precise shot, and the ability to record audio along with video, capturing every moment of your hunt.
Meticulously optimized for ease of use, the Gen3 also boasts a 20 percent longer battery life, ensuring it keeps up with even the most demanding adventures. Lightweight, reliable, and packed with cutting-edge features, the TU651LRF-A is your ultimate hunting companion.
Specifications for Guide USA TU Series 651 LRF-A 3-23.6x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | Guide USA |
| Color: | Black |
| Magnification: | 3 - 23.6 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Display Resolution: | 1440x1080 pixels |
| Video Record Resolution: | 1440x1080 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Illumination Color: | Red, Blue, White, Black, Sepia, Green |
| Eye Relief: | 48 mm |
| Field of View, Angle: | 7 - 8.8 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Range of Detection: | 2800 yds |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Life: | 12 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 15 in |
| Width: | 4.17 in |
| Height: | 3.9 in |
| Weight: | 41.31 oz |
| Condition: | Used |
| Condition Quality: | Good |
| Condition Details: | Wrong Product |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 20 mK NETD |
| Shockproof: | Yes |
| Display Size: | 0.49in |
| Display Type: | AMOLED |
Features of Guide USA TU Series 651 LRF-A 3-23.6x50mm 30mm Tube Thermal Rifle scope
- "PureIR" Adaptive Dynamic Filtering Algorithm
- TargetIR APP
- Continuous magnification
- Ballistic calculator
- Laser Rangefinder
- Rugged and Durable
Package Contents:
- Guide USA TU Series 651 LRF-A 3-23.6x50mm 30mm Tube Thermal Rifle scope
- Lens cover
- Eye mask
- 5V2A adapter (US Britain Australia and Europe)
- Customized battery x 2
- Customized battery charger
- USB Type-C cable
- Micro HDMI cable
- Clip2
- Quick start guide
- Warranty card
Guide USA TU Series 651 LRF-A 3-23.6x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, Guide USA TU Series 651 LRF-A 3-23.6x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope, 50 Hz, 640x512, TU651LRF-A, TU651LRF-A , MPN: TU651LRF-A-EDEMO , Code: 5VS-THR-GS07RS-TU651LRF-A-EDEMO-WP-C
Guide USA TU Series 651 LRF-A 3-23.6x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Guide USA TU Series 651 LRF-A 3-23.6x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope, 50 Hz, 640x512, TU651LRF-A, TU651LRF-A , MPN: TU651LRF-A , UPC: 6970883552177 , Code: 5VS-THR-GS07RS-TU651LRF-A