1 of 1 images
Guntec USA AR-15 5.56mm Complete Upper Kit, Black, GT-C-UPPER-5.5-MLK-MINI
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Muzzle Brake .223/5.56, 1/2x28, Black, TRBDMZBK20-BK
List: $89.99
$39.00
Save Up to 57%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Cowl Induction Muzzle Brake, 5.56/.223 Remington, 5/8x24, Black, TRBCIB55658x24
List: $132.99
$53.28
Save Up to 60%
Blazin' Deal
TRYBE Defense AR-15 .223 Remington/5.56mm NATO A2 Flash Hider, black, A2FH556
List: $16.99
$8.62
Save Up to 49%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 5.56 Complete Bolt Carrier Group BCG, Black Nitride, BCG556-LM
List: $194.99
$111.80
Save Up to 43%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 Complete Bolt Carrier Group, Rainbow PVD, BCG556-LMPVD
List: $199.99
$122.48
Save Up to 39%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 Complete Bolt Carrier Group, Matte Nickel Boron, BCG556-LMNB
List: $199.99
$141.70
Save Up to 29%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 Complete Bolt Carrier Group, High-Polished Nickel Boron, BCG556-LMHPNB
List: $199.99
$147.55
Save Up to 26%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 Complete Bolt Carrier Group, Matte Gold Chrome, BCG556-LMGLD
List: $199.99
$122.48
Save Up to 39%
Questions & Answers
- Caliber:
- 5.56mm
- Overall Length:
- 11.375 in
- Barrel Length:
- 5.5 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-5
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Muzzle Device:
- Mini Muzzle Brake
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 4 in
- Barrel Material:
- 4150 CMV Steel
Code: 2AH-URC-GT556-GT-C-UPPER-5-5-MLK-MINI
MPN: GT-C-UPPER-5.5-MLK-MINI
UPC: 752574659503
List: $569.00Save 16%
$479.99
Product Info for Guntec USA AR-15 5.56mm Complete Upper Kit
Guntec USA has been manufacturing AR-15, AR-308 and AR 9mm accessories since 1989. The goal is to distribute excellent quality, at an economical value.![]()
Specifications for Guntec USA AR-15 5.56mm Complete Upper Kit:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Caliber: | 5.56mm |
| Overall Length: | 11.375 in |
| Barrel Length: | 5.5 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-5 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Muzzle Device: | Mini Muzzle Brake |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | T6 Aluminum, 4150 Steel |
| Handguard Length: | 4 in |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
Features of Guntec USA AR-15 5.56mm Complete Upper Kit
- 5.56 Upper Receiver.
- 5.56 Charging Handle.
- Custom Short Gas Tube.
- Crush Washer.
- Kit does not come assembled.
- 5.56 Complete BCG.
- Forward assist asssembly.
- Steel Low Pro .750 Gas Block.
- Mini muzzle brake.
- 5.56 Ejection door assembly.
- 4in M-LOK compression handguard with barrel nut & hardware.
Package Contents:
- Guntec USA AR-15 5.56mm Complete Upper Kit
Guntec USA AR-15 5.56mm Complete Upper Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- Guntec USA AR-15 5.56mm Complete Upper Kit, Black, GT-C-UPPER-5.5-MLK-MINI , MPN: GT-C-UPPER-5.5-MLK-MINI , UPC: 752574659503 , Code: 2AH-URC-GT556-GT-C-UPPER-5-5-MLK-MINI
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare