Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts + 2% Bucks in the App
- Color:
- TiN
- Finish:
- Gold Titanium Nitride
- Fabric/Material:
- Steel
- Threads per Inch:
- 1/2x28
- Gun Model:
- AR-15
- Length:
- 1.875 in
- Outer Diameter:
- 0.875 in
- Weight:
- 1.8 oz
Code: 2AH-BFH-MICPR-AR-A1-S-TIN
MPN: AR-A1-S-TIN
UPC: 709016738685
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to CA, IL, NY, WA , and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Guntec USA AR-15 A1 Micro Predator Flash Hider
Guntec USA has been manufacturing AR-15, AR-308 and AR 9mm accessories since 1989. The goal is to distribute excellent quality, at an economical value.![]()
Specifications for Guntec USA AR-15 A1 Micro Predator Flash Hider:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Color: | TiN |
| Finish: | Gold Titanium Nitride |
| Fabric/Material: | Steel |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 1.875 in |
| Outer Diameter: | 0.875 in |
| Weight: | 1.8 oz |
Features of Guntec USA AR-15 A1 Micro Predator Flash Hider
- Shorty micro version.
- Slots cut all the way around.
Package Contents:
- Guntec USA AR-15 A1 Micro Predator Flash Hider
Guntec USA AR-15 A1 Micro Predator Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Guntec USA AR-15 A1 Micro Predator Flash Hider, Tin, AR-A1-S-TIN , MPN: AR-A1-S-TIN , UPC: 709016738685 , Code: 2AH-BFH-MICPR-AR-A1-S-TIN